Wady zgryzu - kwestia estetyki, ale i zdrowia

Wady zgryzu to określenie odnoszące się do wszystkich odstępstw od prawidłowego sposobu, w jaki powinny się stykać łuki zębowe szczęki i żuchwy. Odstępstwa te mogą polegać na niesymetrii łuków zębowych, ustawieniu zębów w nierównym łuku, nieprawidłowym kształcie lub wielkości zębów, braku zębów lub ich większej niż typowa ilości.

Przyczyny występowania wad zgryzu

Skłonność do wad zgryzu bywa dziedziczna. Ich wystąpienie może być skutkiem krzywicy, ssania palca w dzieciństwie lub np. nieprawidłowo przeprowadzonego czy niepotrzebnego usunięcia zęba.

Najczęstsze wady zgryzu

- tyłozgryz: dolny łuk zębowy jest cofnięty, przez co przednie zęby nie stykają się; dolna warga jest cofnięta, bruzda wargowo-bródkowa pogłębiona;

- przodozgryz: dolny łuk zębowy wysunięty w stosunku do górnego, dolne zęby przednie zachodzą na górne; widoczne wysunięcie wargi dolnej i spłycenie bruzdy wargowo-bródkowej;

- zgryz głęboki: wyraźne zachodzenie zębów górnych na dolne;

Reklama

- zgryz otwarty: prześwit między górnymi a dolnymi zębami;

- dysproporcje pomiędzy wielkością szczęki lub żuchwy a wielkością zębów, które mogą być nadmiernie stłoczone (niektóre bywają wówczas obrócone lub wystają poza linię pozostałych) lub powstają między nimi szpary.

Wady zgryzu - leczenie

Nieprawidłowy zgryz jest problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym - zwiększa ryzyko chorób przyzębia, próchnicy, nierzadko prowadzi do zaburzeń żucia, kruszenia się zębów, wad wymowy.

W większości przypadków stosuje się leczenie ortodontyczne, które daje dobre skutki, choć jest długotrwałe i wymaga zwykle noszenia aparatu nazębnego. Należy pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze będą jego efekty.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL