QUIZ: Co wiesz o witaminach?

Jedz owoce i warzywa, bo zawierają dużo witamin - to wiedzą nawet przedszkolaki. Ale potem robi się trudniej. Czy naprawdę najwięcej witaminy C ma cytryna, i czy ze słońca pozyskujemy dostateczną ilość witaminy D? Która witamina odpowiada za krzepliwość krwi, a która zapobiega anemii? I jak prawidłowo nazywa się niedobór witamin w organizmie? Sprawdź swoją wiedzę o witaminach. Zrób test!

Witaminy - tak ważne dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania - to związki chemiczne o różnorodnej budowie, pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Ponieważ są egzogenne, organizm ich samodzielnie nie syntezuje lub nie syntetyzuje ich wystarczająco, w związku z czym muszą być one dostarczane z pokarmem. 

Zdrowy człowiek, która prowadzi higieniczny styl życia i ma zbilansowaną dietę, nie musi suplementować witamin, z wyjątkiem witaminy D, którą trudno pozyskać z pożywienia.

W przypadku problemów ze zdrowiem, u podłożu których może leżeć niedobór lub nadmiar którejś z witamin, zawsze należy konsultować się z lekarzem, a ewentualną suplementacje witamin - poprzedzić diagnostyką. 

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: 

Czy witaminę D należy brać rano czy wieczorem?

Fakty i mity o witaminie C

Pięć witamin, które budują naszą odporność

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witaminy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL