Psychotest: Czy jesteś asertywny? Tak robią tylko osoby o silnej osobowości

Czy wiesz, że ludzie asertywni nie zawsze mówią nie? Odmawianie i obstawanie przy swoim owszem jest cechą wskazującą na asertywność, ale, jak przekonują eksperci, naprawdę asertywni ludzie znają granicę swojej wolności i mają dobre wyczucie, potrafią też doskonale panować nad emocjami. Przekonaj się, czy to także twoja umiejętność. Odpowiedz na kilka pytań o sytuacje z życia wzięte, i dowiedz się, czy jesteś asertywny.

Asertywność to nie tylko mówienie "NIE"

Asertywność powszechnie kojarzona jest z umiejętnością odmawiania. Ale to zbytnie uproszczenie, prowadzące do wielu szkodliwych mitów. Dlaczego?

- Asertywność to umiejętność adekwatnego reagowania w różnych sytuacjach społecznych, polegająca na uwzględnieniu i poszanowaniu zarówno interesów własnych, jak i interesów innych osób. Jej istotą jest zatem poszanowanie praw i godności każdego człowieka, a praktycznym skutkiem dogadywanie się i osiąganie kompromisów - tłumaczy psycholożka, podkreślając, że asertywności uczymy się od dziecka, w dużej mierze nieświadomie, poprzez obserwację i naśladowanie innych osób - powiedziała serwisowi Kobieta Interia, dr Agnieszka Mościcka-Teske, psycholożka, psychoterapeutka i trenerka umiejętności psychologicznych z Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS.  

Reklama

- To mit, że osoba asertywna w każdej sytuacji zachowuje spokój i opanowanie. Asertywność jest bowiem umiejętnością i to, czy ktoś w danej sytuacji ją zastosuje lub nie, zależy od bardzo wielu czynników. Jest np. mniej prawdopodobne, że ktoś będzie asertywny w czasie, gdy jego ogólna kondycja zdrowotna będzie osłabiona z powodu infekcji, bólu albo przemęczenia - dodała ekspertka.

Czym zatem jest asertywność, jeśli nie jedynie umiejętnością odmawiania?

Oto kilka kluczowych cech i zachowań, które charakteryzują człowieka prawdziwie asertywnego:

  • Umiejętność wyrażania własnych uczuć, potrzeb i poglądów w sposób jasny i szanujący innych.
  • Stawianie granic i ochrona własnych praw, jednocześnie respektując prawa innych osób.
  • Asertywna postawa w konfliktach, negocjacjach i sytuacjach trudnych.
  • Samokontrola emocjonalna i zdolność do radzenia sobie ze stresem.
  • Umiejętność słuchania innych i akceptowania ich uczuć i potrzeb, nie zgadzając się z nimi.

Jak sprawdzić, czy jestem asertywna/asertywny?

Wiele osób deklaruje, że cechuje ich asertywność. I nic dziwnego - to pożądana cecha, na przykład na rynku pracy, ale bardzo istotna także w życiu osobistym. Jednak między asertywnością deklarowaną a faktyczną, bywa przepaść. W prawdziwym życiu w grę wchodzą emocje, zmęczenie, cały kontekst społeczny i sytuacyjny. Wówczas nie zawsze łatwo jest być asertywnym.

By sprawdzić swoją asertywność, można zrobić nasz prosty psychotestOdpowiedz na kilka pytań o sytuacje z życia wzięte, i dowiedz się, czy jesteś asertywny. 

CZYTAJ TAKŻE:

Psycholog tłumaczy, jak rozpoznać osobę asertywną

Tybetański test osobowości. Rozwiąż trzy zadania, a dowiesz się prawdy o sobie i swoim życiu

Znasz swoją grupę krwi? Zapisana jest w niej prawda o tobie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: psychotest | osobowość | test osobowości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL