Zapisy na szczepienia dla 16- i 17-latków. Będą szczepieni Pfizerem
O północy 17 maja rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat. W sieci dostępny jest specjalny formularz, który muszą wypełnić rodzice i opiekunowie nastolatków - osobom niepełnoletnim na przyjęcie preparatu potrzebna jest bowiem ich zgoda. Możliwe, że szczepienia tej grupy ruszą w czerwcu. 16- i 17-latkowie otrzymają szczepionkę Pfizera.
W poniedziałek e-skierowania na szczepienie zostały wystawione osobom, które do 17 maja br. skończyły 16 lat, a także wszystkim osobom z rocznika 2004. Osoby z rocznika 2005, które 16 lat skończą dopiero w nadchodzących tygodniach, będą musiały poczekać.
"E-skierowania będą wystawiane wraz z ukończeniem 16 lat - raz w tygodniu, w poniedziałki. Jeśli więc 16. urodziny będziesz obchodził np. 19 maja, to Twoje e-skierowanie będzie wystawione w poniedziałek 24 maja. Wtedy też będziesz mógł zapisać się na termin i godzinę szczepienia przeciw COVID-19" - czytamy na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.
"Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19" to formularz, który należy uzupełnić przed rozmową z lekarzem w punkcie szczepień. Można go wydrukować i uzupełnić w domu, ale będzie on także dostępny w miejscu, do którego udasz się na szczepienie. Do wcześniejszego pobrania dokumentu (można go znaleźć TUTAJ) i podpisania go przez opiekuna prawnego zachęcają osoby odpowiedzialne za Narodowy Program Szczepień. Jeśli 16- czy 17-latek myśli, żeby wybrać się na szczepienie bez niego, będzie musiał mu towarzyszyć rodzic bądź opiekun prawny, który wyraża zgodę na udzielenie świadczenia.
Pamiętaj - kwestionariusz wypełnia osoba szczepiona, która w dniu szczepienia nie ukończyła 18 lat, wraz z opiekunem prawnym.
Kwestionariusz dla osób niepełnoletnich to w rzeczywistości formularz wypełniany przed szczepieniem przez osoby pełnoletnie, ale uzupełniony o miejsce na zgodę opiekuna ustawowego na szczepienie.
W kwestionariuszu znajdują się pola, w których trzeba wpisać imię i nazwisko osoby szczepionej i jej PESEL lub serię i numer paszportu, a także imię i nazwisko opiekuna prawnego wraz z danymi, jakie wymagane są przy osobie poniżej 18. roku życia.
Następnie osoba szczepiona musi odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, np. czy w ciągu ostatnich 14 dni wystąpiła u niej gorączka, utrata węchu lub smaku czy też kaszel.
Kwestionariusz podpisuje osoba, która ma przyjąć szczepionkę. Jest też specjalne pole dla opiekuna ustawowego, gdzie należy wpisać ponownie PESEL, nazwę dokumentu tożsamości wraz z serią i numerem, a także dane osoby niepełnoletniej wraz z datą szczepienia. Nie zapomnij o podpisie!
Nastolatkowie będą szczepieni preparatem pod nazwą Comirnaty firm Pfizer/BioNTech. To póki co jedyna szczepionka, którą Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użytku u osób od 16. roku życia. Możliwe jednak, że wkrótce będą nią mogły być szczepione w Unii Europejskiej jeszcze młodsze roczniki. 10 maja Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ją do użytku w nagłych wypadkach dla osób niepełnoletnich od 12. roku życia, a EMA pracuje nad oceną stosowania preparatu u osób w wieku od 12 do 15 lat.
Szczepionka firm Pfizer/BioNTech to dwudawkowy preparat zawierający cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka S, które występuje w wirusie SARS-CoV-2. Podaje się ją domięśniowo, w ramię. Przyjęty odstęp między dawkami wynosi obecnie 35 dni, czyli pięć tygodni.
Wersja optymistyczna polskiego rządu zakłada rozpoczęcie szczepień nastolatków w czerwcu.
Jest kilka dróg zapisu na szczepienie przeciw COVID-19. Jedną z nich jest telefon pod numer 989 - to bezpłatna infolinia, dzięki której możesz zapisać siebie lub swoich bliskich jedynie po podaniu numeru PESEL. Za pomocą Profilu Zaufanego (ale również bez jego użycia) możesz zarejestrować się także na stronie pacjent.gov.pl.
Jeśli oba te sposoby z jakichś względów ci nie odpowiadają, możesz wysłać SMS-a o treści "SzczepimySie" na numer 664 908 556 lub 880 333 333 czy też skontaktować się z wybranym punktem szczepień (więcej na ten temat piszemy TUTAJ).
Na szczepienie można zapisać się również poprzez aplikację mobilną "mojeIKP", która jest do pobrania dla smartfonów z Androidem, jak i dla smartfonów firmy Apple.
IRz