Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Harmonogram uruchamiania rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnych roczników kończy się na 9 maja. Nie oznacza to jednak, że osoby, które wcześniej nie umówiły się na przyjęcie preparatu, nie będą miały już takiej możliwości. Mają - a my wyjaśniamy krok po kroku, jak zarejestrować się na szczepienie.

W Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zakończenie procesu uruchamiania rejestracji na szczepienia dla osób pełnoletnich wyznaczono na 9 maja. Jeśli jednak nie zgłosiłeś się w dniu, w którym startowała rejestracja na szczepienie dla twojej grupy wiekowej, możesz zapisać się później, w dowolnym terminie.

Inaczej sprawa ma się z odrowieńcami. 

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia osoby, które przeszły COVID-19, otrzymają skierowanie na szczepienie dopiero po 90 dniach od ostatniego pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 krok po kroku

Przewidziano cztery możliwości zapisu na szczepienia przeciw COVID-19. Serwis zdrowie.interia.pl potwierdził w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że będą one obowiązywały również po 9 maja. Oto one:

Reklama

1. Telefon pod numer 989

Wybierając numer 989 w Polsce, dodzwonisz się na bezpłatną infolinię i podczas rozmowy z konsultantem będziesz mógł zapisać na szczepienie siebie lub kogoś ze swoich bliskich. Jeśli dzwonisz z zagranicy, wybierz numer 22 62 62 989. Do zapisu potrzebny jest numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, jednak jego podanie będzie dużym ułatwieniem - otrzymasz później SMS-a z potwierdzeniem umówionej wizyty w punkcie szczepień. Podczas rejestracji wybierasz dogodny dla siebie termin i miejsce szczepienia.

Jeśli o danej porze nie dodzwonisz się na infolinię, konsultanci powinni do ciebie oddzwonić.

W przeddzień szczepienia otrzymasz SMS-a z przypomnieniem o terminie podania pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Na otrzymanie kolejnej dawki (jeśli nie jest to oczywiście szczepionka jednodawkowa) zostaniesz już umówiony w punkcie szczepień, do którego masz skierowanie.

Jak zapisać się przez infolinię, wyjaśniono także w poniższym materiale wideo:

2. E-rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl

Poprzez e-rejestrację możesz zarejestrować się na dwa sposoby - za pomocą Profilu Zaufanego i bez użycia Profilu Zaufanego.

W pierwszym przypadku system zaproponuje ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko twojego adresu. "Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście - będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla ciebie datę i lokalizację" - czytamy na stronie gov.pl/szczepimysie.

Gdy dokonasz rejestracji, otrzymasz SMS-a. Kolejną wiadomość dostaniesz dzień przed szczepieniem.

Druga opcja przy e-rejestracji, bez użycia Profilu Zaufanego, tzw. szybka ścieżka, zakłada wpisanie nazwiska, numeru PESEL i numeru telefonu. Po uzupełnieniu danych otrzymasz wiadomość SMS z kodem, dzięki któremu się zarejestrujesz. W tym wypadku także dostaniesz wiadomość z potwierdzeniem rejestracji. Jest jednak jedno "ale" - "szybka ścieżka" służy tylko do umawiania terminu szczepienia - w ten sposób go nie zmienisz ani nie anulujesz.

Przez e-rejestrację przeprowadzi cię też poniższe wideo:

3. SMS o treści "SzczepimySie" na numer 664 908 556 lub 880 333 333

Oba podane wyżej numery kierują do jednego systemu.

Po wysłaniu SMS-a o treści "SzczepimySie" najpierw zostaniesz poproszony o podanie numeru PESEL, potem kodu pocztowego. Gdy przekażesz wymagane dane, system zaproponuje najbliższy termin w punkcie położonym blisko twojego miejsca zamieszkania. Jeśli nie będzie ci odpowiadał, będzie możliwość wyboru innego. Na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS-a z przypomnieniem.

4. Kontakt z wybranym punktem szczepień

Zależy ci, żeby zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień? Jest i taka opcja. Punktów, w których szczepi się przeciw COVID-19, jest kilkaset w każdym województwie. Potrzebne dane znajdziesz TUTAJ.

Na szczepienie w wybranym przez siebie punkcie lepiej umówić się telefonicznie. W ten sposób unikniemy m.in. kolejek i, jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, nie narazimy się na zakażenie.

IRz

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: szczepienie | COVID-19 | szczepienie przeciw COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL