Hydroterapia - rodzaje zabiegów oraz choroby, których leczenie wspomaga

Hydroterapia (akwaterapia) to jeden z działów fizjoterapii, który opiera się na działaniu wody.

Hydroterapia (akwaterapia) to jeden z działów fizjoterapii, który opiera się na działaniu wody.

Sposób jej oddziaływania w terapii zależy od temperatury oraz ciśnienia hydrostatycznego. Jest szczególnie wykorzystywana w leczeniu uzdrowiskowym.

Hydroterapia - rodzaje zabiegów wodnych

Popularnym zabiegiem z dziedziny wodolecznictwa jest hydromasaż, gdzie możemy wyróżnić przede wszystkim masaż wirowy, masaż perełkowy oraz podwodny. Masaż wirowy całościowy lub kończyn to delikatny zabieg za pomocą ciepłej wody (32-40 stopni C), która wpływa na ciało pacjenta za pomocą ruchów wirowych. Jego działanie to poprawa ukrwienia, rozluźnienie, zmniejszenie obrzęków i dolegliwości bólowych. Polecany jest w przypadku reumatyzmu, zwyrodnień stawów i stanach po odmrożeniach.

Reklama

Kąpiel perełkowa to masaż odbywający się w specjalnej wannie, gdzie regulowane strumienie o różnej temperaturze i ciśnieniu wpływają na ogólne rozluźnienie ciała, a dodatkowo rozszerzają szczególnie obwodowe naczynia krwionośne. Masaż podwodny wykonywany jest przy pomocy strumieni wodnych. Pacjent jest wówczas zanurzony w wodzie. Hydroterapia w takiej postaci działa rozluźniająco na mięśnie, może łagodzić bóle różnego pochodzenia oraz zmniejszyć napięcie nerwowe.

Dla osób z nadwagą i chcących pozbyć się cellulitu poleca się wodną gimnastykę czyli aquaaerobik. Innymi zabiegami wodnymi są natryski stałe i ruchome oraz okłady i kompresy.

 

Hydroterapia - na jakie dolegliwości?

Zabiegi wodne wykorzystuje się przy leczeniu oraz łagodzeniu różnych dolegliwości. Zależnie od rodzaju stosuje się wody o temperaturze zimnej, ciepłej i gorącej. Najczęściej hydroterapia wykorzystywana jest przy schorzeniach:

- cellulit

- otyłość

- żylaki kończyn dolnych

- nadciśnienie tętnicze

- reumatyzm

- nieżyt oskrzeli

- bezsenność

- zmęczenie

- bóle głowy

- stres

- nadpobudliwość

- ortopedyczne (bóle stawów, kręgosłupa, stany pourazowe).

 Skuteczność akwaterapii zależy od odpowiedniego doboru zabiegów względem objawów chorobowych pacjenta.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL