Jedno badanie oka powie wiele o stanie zdrowia. Wykrywa choroby serca, cukrzycę, przyczyny bólu głowy

Na badanie dna oka kierują lekarze różnych specjalności np. okuliści, diabetolodzy, interniści czy kardiolodzy, gdyż zmiany, jakie zachodzą na dnie oka, mogą być następstwem różnych schorzeń. Badanie to pozwala je nie tylko zdiagnozować, ale też później monitorować postępy leczenia. Badanie dna oka wskazane jest także jako profilaktyka, czyli regularne badanie kontrolne wykonywane co dwa-trzy lata, szczególnie po 40. roku życia. Dowiedz się, co wykrywa, jak przebiega i jak się do niego przygotować.

Badanie dna oka - co to jest i na czym polega?

Na badanie dna oka kierują lekarze różnych specjalności np. okuliści, diabetolodzy, interniści czy kardiolodzy, świadczy to zatem o tym, że zmiany, jakie zachodzą na dnie oka są następstwem różnych schorzeń, a badanie to pozwala je zdiagnozować i później monitorować leczenie. Badanie dna oka wskazane jest też  jako profilaktyka, czyli regularne badanie kontrolne co 2-3 lata, szczególnie po 40. roku życia.

Badanie jest proste, nieinwazyjne i bezbolesne. Rozpoczyna się od zakropienia oczu celem rozszerzenia źrenic. Im szersza źrenica, tym większą powierzchnie oka można zobaczyć. W ciemnym pomieszczeniu łatwiej zobaczyć zmiany na dnie oka. Okulista ma do wyboru 3 metody wykonania badania. Najczęściej ogląda dno oka za pomocą oftalmoskopu, ale może być również badane metodą oftalmoskopii pośredniej przy użyciu soczewki skupiającej o dużej sile. Najnowszym urządzeniem do oceny stanu dna oka jest funduskamer Non-Mydriatic. Ta metoda nie wymaga rozszerzania źrenic. Na podstawie wykonanego kolorowego zdjęcia dna oka okulista może zdiagnozować wiele schorzeń, ale szerokość źrenicy musi być nie mniejsza niż 2,5 mm.

Reklama

Co wykrywa badanie dna oka?

Obraz dna oka pozwala ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych, tarczy nerwu wzrokowego, pozwala rozpoznać choroby plamki żółtej (AMD) i błony naczyniowej. 

Badanie dna oka pozwala zdiagnozować miażdżycę, cukrzycę (retinopatię cukrzycową) i nadciśnienie tętnicze. Ze zmian naczyniowych na dnie oka można wnioskować też o stanie naczyń nerkowych, mózgowych i sercowych. Poza tym pozwala monitorować stan rogówki, zwłaszcza przed planowanym zabiegiem laserowym oraz ocenić zmiany w jaskrze, co umożliwia dobranie skutecznej metody hamującej progresję choroby. Badaniem dna oka możliwe jest zdiagnozowanie chorób układu krwiotwórczego, jak np. białaczka, skazy krwotoczne czy anemia.   Doskonale sprawdza się w diagnozowaniu i leczeniu chorób neurologicznych, jak np. udar mózgu czy choroby ośrodkowego układu nerwowego lub przy guzach wewnątrzczaszkowych. 

Wskazania do badania dna oka

Na badanie dna oka warto zgłosić się w trakcie leczenia czy diagnozowania nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i cukrzycy.

Jeśli w rutynowym badaniu lekarz stwierdzi nieprawidłową reakcję źrenicy na światło, wówczas również zostaniesz skierowany na badanie dna oka.  

Po urazie głowy, przy nawracających bólach głowy i przy zaburzeniach równowagi warto wykonać badanie dna oka. Na badanie powinny zgłosić się osoby po 35. roku życia, u których ktoś z rodziny chorował lub choruje na jaskrę. Powinny je wykonać osoby, u których w rodzinie występowała krótkowzroczność (większa niż 3,5 dioptrii). 

Przy wystąpieniu poniższych objawów ze strony oczu jak: osłabienie ostrości widzenia, ubytki w polu widzenia, zaburzenia widzenia barw, pojawiające się czarne punkty (chociaż nie ma ich w miejscu, na które się patrzy), widzenie jednym okiem inaczej niż drugim, wrażenie braku widoczności z jednej strony oraz gdy chory widzi nasilone błyski światła koniecznie zgłoś się do okulisty. Poza tym badanie dna oka wskazane jest przy zezie - zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Jak długo się nie widzi po badaniu dna oka?

Generalnie krople na około 3-4 godziny upośledzają widzenie. Efekt upośledzenia widzenia pojawia się po około 15 - 20 minutach od zakropienia. Czasami może też wystąpić światłowstręt.

Badanie dna oka a jazda samochodem

Po badaniu z użyciem kropli nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, zatem nie przyjeżdżaj na badanie samochodem jako kierowca. W przypadku wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej lub gdy pacjent choruje na jaskrę wąskiego kąta przesączania, badanie odbywa się bez podania kropli, zatem jazda samochodem będzie możliwa.

Badanie dna oka - jak się przygotować?

Badanie dna oka metodę bez podania kropli nie wymaga żadnego przygotowania. W przypadku badania z kroplami należy przyjść kilka minut wcześniej (ok. 15 min). Chorzy na jaskrę muszą przynieść tzw. książeczkę jaskrową lub wszystkie poprzednie badania. Koniecznie uprzedź lekarza, jeśli ktoś w bliskiej rodzinie choruje na jaskrę. Pacjent, który wie, że jest uczulony na jakieś leki powinien poinformować o tym lekarza. Warto pamiętać o zabraniu okularów przeciwsłonecznych na badanie, bo na pewno przydadzą się po zakropieniu w uwagi na dużą  nadwrażliwość na światło.  

Badanie dna oka - ile trwa?

Zazwyczaj badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest ono w pełnie bezpieczne i nieszkodliwe dla oka.

Badanie dna oka w ciąży

Z uwagi na charakter badania nie ma przeciwwskazań do jego wykonania u kobiet w ciąży.

CZYTAJ TAKŻE: 

Najlepsze krople bez recepty. Ukoją zmęczone oczy i "piasek" pod powiekami

Widzisz liczbę na obrazku? Być może musisz się przebadać

"Uciekające" oko może być objawem. Na liście cukrzyca i choroby tarczycy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL