"Czułam się, jakbym miała udar". Pink zmagała się z atakami paniki

Jakiś czas temu Pink wzięła udział w jednej z akcji towarzyszących obchodom Miesiąca Świadomości Zdrowia Psychicznego. Wokalistka wyznała, że w przeszłości zmagała się z silnymi atakami paniki. "Czułam się, jakbym miała udar. To było przerażające" - powiedziała artystka. Czym właściwie są ataki paniki, co je powoduje i jak je leczyć?

Pink - problemy psychiczne

Gwiazdy coraz częściej publicznie mówią o swoich chorobach i schorzeniach. Doceniają to z pewnością nie tylko fani, ale i chorzy, dla których ich głos może być prawdziwym wsparciem oraz inspiracją do walki z chorobą. Niedawno z tego powodu głośno było o amerykańskiej wokalistce Pink (P!nk), która w ramach Miesiąca Świadomości Zdrowia Psychicznego opowiedziała o swoich problemach psychicznych. Artystka przyznała, że wiele lat temu obserwowała u siebie objawy udaru niedokrwiennego. Były bardzo silne. Liczne wizyty w szpitalu nie potwierdziły jednak przypuszczeń wokalistki. Z czasem okazało się, że gwiazda cierpi na coś zupełnie innego - ataki paniki

Reklama

Pink wyznała, że nie miała pojęcia, jak powinna zareagować na diagnozę. Do tego czasu nikt nie uczył jej, jak powinna dbać o swoje zdrowie psychiczne. Na szczęście nieprzyjemne objawy ataków paniki udało się zminimalizować. W przypadku wokalistki dobrze sprawdziła się psychoterapia oraz medytacja i ćwiczenia relaksacyjne.

Ataki paniki - przyczyny, czynniki ryzyka

Ataki paniki, czyli powtarzające się uczucie silnego lęku, to coraz powszechniejsze schorzenie. Obecnie szacuje się, że problem ten dotyczyć może ok. 9 proc. populacji, jednak liczba chorych wciąż rośnie. Główna przyczyna ataków paniki nie jest znana

Wyszczególnić można jednak pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia problemu. Chodzi m.in. o czynniki osobowościowe (np. neurotyczność czy wrażliwość), środowiskowe (np. przebyte traumy) i meteorologiczne (np. nagła zmiana pogody lub niekorzystne ciśnienie). Napady paniki mogą towarzyszyć także innym chorobom - depresji czy alkoholizmowi. 

Ataki paniki - objawy

Pierwsze objawy ataku paniki są zazwyczaj niespodziewane i bardzo gwałtowne. Mogą trwać kilka lub w nawet kilkanaście minut. Po tym czasie zazwyczaj ustępują samoistnie. 

Możliwe objawy ataków paniki to:

  • uczucie zagrożenia,
  • uczucie przerażenia,
  • uczucie utraty kontroli nad własnym życiem,
  • silny strach przed śmiercią lub istotnym pogorszeniem stanu zdrowia,
  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • dławienie,
  • ból w klatce piersiowej,
  • silne poty,
  • drżenie rąk,
  • mrowienie, zwłaszcza palców,
  • nudności,
  • suchość w ustach,
  • ból brzucha.

Ataki paniki - sposoby leczenia

Główną metodą leczenia ataków paniki, dokładnie jak w przypadku Pink, jest psychoterapia. Dobre efekty przynosi zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna, która kształtuje u pacjenta nowe, pozytywne zachowania. Inne wykorzystywane metody leczenia to trening autogenny, ćwiczenia oddechowe oraz metody relaksacji. U niektórych pacjentów zaistnieć może jednak potrzeba włączenia leczenia farmakologicznego. W takim przypadku lekarz psychiatra zastosować może m.in. leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny (SSRI).

Co zrobić, gdy ktoś doznaje ataku paniki?

Ze względu na to, że problem ataków paniki jest coraz powszechniejszy, może dojść do sytuacji, w której staniesz się świadkiem takiego zdarzenia. Jak należy zareagować? 

Specjaliści podkreślają, że pierwszym krokiem jest nawiązanie kontaktu z chorym. Postaraj się go uspokoić i dać mu poczucie bezpieczeństwa. Kluczowe jest także zajęcie wygodnej pozycji przez chorego oraz odwrócenie jego uwagi, np. poprzez zadawanie pytań. Należy pamiętać również, że ataki paniki mogą wiązać się z takimi objawami jak podwyższone tętno, dlatego czasami zaistnieć może potrzeba zaproponowania choremu ćwiczeń oddechowych. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Świat jest przeciwko tobie. Czym się objawia osobowość paranoiczna?

Lady Gaga miała problemy psychiczne przez pracę nad filmem "Dom Gucci"

Foremniak, Ogrodnik i Stenka. Te gwiazdy walczyły z depresją

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: atak paniki | atak paniki leczenie | choroby gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL