Dziewięć zdań, które najlepiej opisują ekstrawertyka. Sprawdź, czy i ty nim jesteś

W psychologii mówi się, że ekstrawertyk to osoba kierująca swoją energię na zewnątrz. Ale co to właściwie oznacza? Kim jest ekstrawertyk? Zastanawiasz się, czy to słowo najlepiej cię opisuje? Poniżej wymienimy dziewięć cech typowych dla osób ekstrawertycznych. Pamiętaj jednak, że osoba identyfikująca się jako ekstrawertyk nie musi wykazywać wszystkich cech z listy i może wykazywać też zupełnie inne.

Jesteś osobą pełną energii, zarażasz entuzjazmem

Ekstrawertycy charakteryzują się zazwyczaj wysokim poziomem energii i entuzjazmu. Swoją energię wnoszą do sytuacji społecznych, inspirując i motywując ludzi wokół. Zachęcają, roztaczają atrakcyjne wizje, zarażają entuzjazmem. Potrafią stworzyć pozytywną i pokrzepiającą atmosferę. Często wykazują silną motywację do działania, są ponadprzeciętnie aktywni i zaangażowani.

Jesteś osobą otwartą

Podczas gdy introwertycy są postrzegani jako osoby zamknięte i powściągliwe, ekstrawertycy są zazwyczaj bardzo otwarci i chętni do dzielenia się swoimi przemyśleniami i uczuciami. Z tego powodu innym ludziom na ogół łatwiej jest poznać ekstrawertyków.

Reklama

Uwielbiasz rozmawiać

Ekstrawertyk uwielbia rozmawiać, nie tylko z osobami, które zna - członkami rodziny, przyjaciółmi, współpracownikami. Nie ma problemu z inicjowaniem rozmów z obcymi osobami, a także nawiązywaniem nowych znajomości. Ma silne umiejętności komunikacyjne. Realizuje się przede wszystkim przez aktywność towarzyską. Łaknie kontaktów z innymi ludźmi, uwielbia poznawać nowe osoby i żyje dla energii, którą czerpie z otoczenia. W przeciwieństwie do introwertyków, którzy zwykle najpierw myślą, potem mówią, ekstrawertycy raczej najpierw coś powiedzą, a potem pomyślą. Badania wykazały, że introwertycy mają tendencję do mówienia w bardziej konkretny sposób, podczas gdy ekstrawertycy mówią bardziej abstrakcyjnie.

Masz wielu znajomych i przyjaciół

Umiejętność skutecznej komunikacji i otwartość na innych umożliwia ekstrawertykowi łatwe i szybkie nawiązywanie relacji. Na imprezie ekstrawertyk prawdopodobnie jako pierwszy podejdzie do nowych osób i się przedstawi. Jest on postrzegany jako dusza towarzystwa, osoba bardzo kontaktowa. Zazwyczaj skupia wokół siebie większą grupę ludzi, ma wielu znajomych i przyjaciół. Po prostu ich przyciąga. Gdy w jego życiu wydarza się coś ważnego, najchętniej świętuje w większym gronie, inaczej niż introwertyk.

Nie znosisz samotności

Osoby ekstrawertyczne najlepiej regenerują się w towarzystwie innych ludzi. Jeśli spędzanie czasu z innymi "podnosi cię" po długim, stresującym dniu, jeśli twoja energia spada, jesteś rozdrażniony, apatyczny po zbyt długim czasie spędzonym w samotności, prawdopodobnie jesteś ekstrawertykiem.

Z łatwością adaptujesz się do nowych sytuacji

Ekstrawertycy na ogół lubią przebywać w dynamicznym środowisku i z łatwością dostosowują swoje zachowanie oraz styl komunikacji do różnych kontekstów społecznych. Nawet jeśli nie znasz ludzi w pobliżu, to czujesz się całkiem komfortowo, kiedy z nimi rozmawiasz, np. podczas swojego pierwszego dnia w pracy, co dla innych osób jest "nie do przeskoczenia". Szybko udaje ci się też zyskać aprobatę otoczenia.

Lubisz pracować w grupie

Ekstrawertycy lubią pracować z innymi, czy to nad zadaniem szkolnym, projektem w pracy czy organizacją imprezy. Czują się lepiej, gdy nie są z czymś sami, "ładują się", przebywając w towarzystwie. Są skutecznymi graczami zespołowymi. Potrafią jednoczyć ludzi, wspierać współpracę i pobudzać dynamikę grupy. Mogą, ale nie muszą być w niej liderami.

Omawianie problemu pomaga ci go rozwiązać

Ekstrawertykom często łatwiej jest zrozumieć i rozwiązać problemy, gdy mogą o nich porozmawiać, przedstawić je innym własnymi słowami. Rozmowa z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi pomaga im znaleźć najlepszą opcję z wielu, które przyszły im do głowy. Z kolei introwertycy wolą o problemach rozmyślać niż rozmawiać, a po ciężkim dniu spędzać czas raczej samotnie.

Lubisz próbować nowych rzeczy

Jesteś otwarty na nowe doświadczenia, lubisz próbować nowych rzeczy? To cechy ekstrawertyka. Ekstrawertycy chcą doświadczać, poszukują nowych wyzwań. Do "nowego" podchodzą z ciekawością i entuzjazmem. Kiedy już coś postanowią, zwykle po prostu to robią, nie martwiąc się zbytnio o to, co może się wydarzyć. Szybko podejmują decyzje i szybko działają.

CZYTAJ TAKŻE: 

Przewlekły stres odbiera ci chęci do działania? Sprawdź, czy tkwisz w trybie przetrwania

8 zachowań, które zdradzają, że masz zaburzenia przywiązania. Przyciągasz toksycznych ludzi

Siedem rzeczy, które podnoszą iloraz inteligencji. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: typy osobowości | cechy osobowości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL