Sinead O'Connor - na co chorowała? Wszystkie choroby piosenkarki

26 lipca świat obiegła informacja o śmierci Sinead O'Connor - wybitnej irlandzkiej piosenkarki znanej m.in. z przeboju "Nothing Compares 2 U". O'Connor zmarła w wieku 56 lat. Jak poinformowano, artystkę znaleziono "niereagującą" na bodźce w jej domu w Londynie. O swoich problemach ze zdrowiem i cierpieniu mówiła otwarcie. Wiadomo, że zmagała się z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową i zespołem stresu pourazowego. Rozpoznano u niej też zaburzenie osobowości typu borderline. Przyczyna śmierci piosenkarki pozostaje nieznana. Jej zgon, jak podała policja, "nie jest traktowany jako podejrzany".

Sinead O'Connor - dzieciństwo naznaczone traumą

Sinead O’Connor urodziła się 8 grudnia 1966 roku w Dublinie. Nie miała łatwego dzieciństwa. Matka się nad nią znęcała, a za kradzieże i wagarowanie trafiła do domu poprawczego. Debiutowała w latach 80. z zespołem In Tua Nua, a karierę solową rozpoczęła w 1986 roku. W 1987 roku wydała swoją pierwszą płytę "The Lion and the Cobra", ale dopiero drugi album z 1990 roku - "I Do Not Want What I Haven't Got" - przyniósł jej światową sławę. To na nim znalazł się przebój "Nothing Compares 2U" (posłuchaj), który dziś potrafi zanucić niemal każdy. W sumie wydała 10 albumów studyjnych. Jej głos jest uważany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych w historii muzyki.

Reklama

Niepowtarzalnym głosem, autentycznymi tekstami i artystyczną ekspresją zdobyła serca milionów fanów na całym świecie. Wiele osób atakowało ją za jasno i otwarcie wyrażane poglądy polityczne i religijne. W 1992 roku podczas programu "Saturday Night Live" w amerykańskiej stacji NBC podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II, co miało być protestem przeciwko nadużyciom seksualnym ze strony księży. Przez niektórych została wtedy obwołana diabłem. Z jednej strony mówiła, że uważa się za chrześcijankę, ale atakowała instytucję Kościoła katolickiego. W 2018 roku przeszła na islam i zmieniła nazwisko.

Sinead O'Connor cztery razy wychodziła za mąż. Miała czwórkę dzieci. W styczniu 2022 roku piosenkarka poinformowała, że jej syn, 17-letni Shane, popełnił samobójstwo.

U Oprah Winfrey opowiedziała o chorobie dwubiegunowej

Sinead O’Connor od lat zmagała się z problemami psychicznymi. Zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową, o czym po raz pierwszy opowiedziała w wywiadzie u Oprah Winfrey.

Choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie ChAD, charakteryzuje się występowaniem epizodów depresji, manii/hipomanii lub epizodów mieszanych. Pomiędzy tymi epizodami zwykle występują okresy remisji, tj. całkowitego braku objawów lub utrzymywania się nielicznych objawów o niewielkim nasileniu. Podczas okresów maniakalnych u pacjenta mogą występować m.in. gonitwa myśli, zmniejszona potrzeba snu, trudności w koncentracji, pobudzenie psychoruchowe, zwiększony popęd seksualny. W przypadku epizodów depresyjnych najczęściej występują: obniżenie nastroju i samooceny, odczuwanie wstydu i poczucia winy, problemy z koncentracją i snem, zaburzenia łaknienia, spowolnienie wykonywania czynności, a także myśli samobójcze. Epizod hipomaniakalny, w porównaniu z epizodem manii, charakteryzuje się występowaniem mniejszej liczby objawów, mniejszym ich nasileniem, a także krótszym czasem trwania. Początek choroby przypada zwykle na trzecią dekadę życia.

"To jak bycie wiadrem z dziurami" - mówiła o ChAD O’Connor. Według niej choroba zrodziła się z przemocy, której doświadczyła w dzieciństwie.

U Oprah Winfrey zdradziła też, że miała myśli samobójcze. Próbowała sobie odebrać życie. Nie raz. 

Depresja i zespół stresu pourazowego

Sinead O’Connor mówiła też o swoich zmaganiach z depresją. Zwracała uwagę na sytuację osób cierpiących na choroby psychiczne. "Ludzie cierpiący na choroby psychiczne są najbardziej bezbronnymi ludźmi na Ziemi. Musicie się nami opiekować. Nie jesteśmy jak wszyscy" - mówiła. "Jeśli masz członka rodziny, który cierpi na chorobę psychiczną, opiekuj się nim, czule, kochaj. Odwiedź w szpitalu, nie porzucaj" - apelowała.

Artystka przez wiele lat cierpiała także na zespół stresu pourazowego. Może on się pojawić po nagłym zdarzeniu (np. wypadku samochodowym, ataku terrorystycznym) lub po traumie trwającej latami. U O’Connor był on właśnie efektem trudnego, traumatycznego dzieciństwa. "W przedszkolu wygrałam nagrodę za zwinięcie się w najmniejszą kulkę, ale moja nauczycielka nigdy nie wiedziała, dlaczego robię to tak dobrze" - pisała w książce. U osób z zespołem stresu pourazowego mogą występować takie objawy jak: bezsenność, nawracające koszmary senne, natrętne, przerażające myśli, myśli samobójcze i nadmierne, nieadekwatne reakcje na bodźce. Najczęstsze objawy somatycznego zespołu stresu pourazowego to szybsze bicie serca, zwiększona potliwość i przyspieszony oddech.

W 2015 roku O'Connor przeszła histerektomię - operację polegającą na chirurgicznym usunięciu macicy. Histerektomia okazała się konieczna z powodu endometriozy. Jak przyznała później, było to dla niej trudne przeżycie. Jej stan psychiczny się pogorszył.  

Osobowość typu borderline

O’Connor przyznała także, że stwierdzono u niej zaburzenie osobowości typu borderline. "Stanowi 50 proc. tego, co mi dolega" - mówiła.

Osobowość borderline to inaczej osobowość z pogranicza, osobowość chwiejna emocjonalnie. Cechą charakterystyczną borderline jest przede wszystkim chwiejność emocjonalna. W ciągu krótkiego czasu nastrój osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline może ulec diametralnej zmianie i to nawet kilkukrotnie. Osoby te odczuwają nasiloną obawę przed samotnością i opuszczeniem, zmagają się z obniżonym poczuciem własnej wartości, odczuwają rozczarowanie własną osobą, mają negatywny obraz otoczenia i niestabilny obraz własnego "ja". Mają też skłonności autodestrukcyjne i skłonności do zachowań impulsywnych. Zaburzenie osobowości typu bordeline uważane jest za jedno z najcięższych. Wymaga podjęcia kroków terapeutycznych i poddania się specjalistycznej pomocy.

Przyczyny śmierci O’Connor nie ujawniono. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Objawy depresji u mężczyzn są inne niż u kobiet. Oto co może na nią wskazywać

Sinead O'Connor nie żyje. W jednym z ostatnich wpisów pisała o niebie

Na scenie podarła zdjęcie Jana Pawła II. Jej głośny protest przeszedł do historii

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie psychiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL