Świat jest przeciwko tobie. Czym się objawia osobowość paranoiczna
Zaburzenia osobowości to zachwiana struktura całej osobowości człowieka. Cechuje się obecnością trwałych i typowych zmian charakterologicznych oraz utrwalonym wzorcem postępowania, budowania relacji z innymi ludźmi, schematem zachowania oraz stosunku do samego siebie. Jakie są typowe zachowania dla osobowości paranoicznej oraz jaką szkodę może wyrządzić sobie oraz społeczeństwu? Kim jest paranoik? I dlaczego coraz częściej światowe media nazywają tak Władimira Putina? Sprawdź.
W ostatnim czasie dużo mówi się o cechach paranoicznych prezydenta Rosji, Władimira Putina, który atak Rosji na Ukrainę argumentował tym, że jego kraj stanął w obliczu niebezpieczeństwa związanego ze zgromadzeniem wojsk NATO na wschodniej ścianie Europy. Mimo faktu, że Rosja w żaden sposób nie została zaatakowana, nie stanęła w obliczu niebezpieczeństwa - to właśnie takie przekonanie ze strony prezydenta może wskazywać na zaburzenia paranoidalne, a podjęte przez niego działania zbrojne - na manię wielkości.
Po czym można rozpoznać paranoika? Przeczytaj.
Osobowość paranoiczna jest zaburzeniem osobowości. Dziedzina medycyny jaką jest psychiatria, podaje definicję zaburzeń osobowości jako: ciężkie zaburzenia struktury charakteru i sposobu zachowania się osoby, zazwyczaj obejmujące kilka wymiarów osobowości i prawie zawsze są związane z dostrzegalnym zaburzeniem funkcjonowania indywidualnego i społecznego. Zaburzenia osobowości pojawiają się w okresie późnego dzieciństwa lub w wieku młodzieńczym i trwają w wieku dojrzałym.
Osoba chorująca na paranoiczne zaburzenie osobowości żyje w przeświadczeniu, że cały świat odwraca się przeciwko niej. Pacjent w całkowicie odmienny sposób interpretuje rzeczywistość i jest przekonany, że wszyscy otaczający go ludzie są wrogo nastawieni, oszukują go oraz traktują z pogardą. Jest osobą nieufną, doszukuje się we wszystkim negatywnych intencji a jeśli ktoś przejawia względem niego sympatię - nie traktuje jej autentycznie.
Osoba z osobowością paranoiczną jest wycofana z kontaktów społecznych, nadmiernie podejrzliwa i wykazuje chłód emocjonalny w stosunku do otaczających ją ludzi. Jest człowiekiem, który nie wybacza, nie przyjmuje krytyki oraz jest niezdolna do zauważania własnych błędów.
CZYTAJ TAKŻE: Putin oszalał? Wielki niepokój o stan umysłu prezydenta Rosji
Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób ICD-10, zostały wyodrębnione cechy osobowości paranoicznej, do których zalicza się:
- przesadna wrażliwość na porażki, niepowodzenia i odrzucenie,
- przyjmowanie postawy prowokującej, atakującej rozmówcę,
- ocena zachowań innych ludzi jako krzywdzące i wrogie,
- mania wielkości,
- nieuzasadniona podejrzliwość,
- silne poczucie własnych praw i niechęć do adaptacji w społeczeństwie,
- obsesja dotycząca wierności seksualnej partnera,
- tendencja do kreowania teorii spiskowych wobec chorego oraz całego świata.
Występowanie dodatkowych chorób u osoby z zaburzeniem paranoicznym jest wyzwaniem diagnostycznym, ponieważ trudno wówczas oddzielić kwestie związane z typem osobowości od objawów występujących w danej jednostce chorobowej z uwagi na fakt, że nakładają się one na siebie. Pacjenci z zaburzeniami osobowości dodatkowo zmagają się z:
- depresją,
- nadużywaniem substancji psychoaktywnych,
- zaburzeniami lękowymi,
- narcystycznym zaburzeniem osobowości,
- zaburzeniem osobowości typu borderline.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Rosji chce stworzyć imperium Putina Wielkiego
Przyczyna zaburzeń osobowości o typie paranoicznym ma zazwyczaj charakter mieszany i spowodowana jest uwarunkowaniem genetycznym jak i psychologicznym (środowiskowym). Wskazuje się, że na ukształtowanie osobowości paranoicznej duży wpływ ma model wychowawczy w dzieciństwie, poczucie wyobcowania w okresie dziecięcym oraz izolowania się od grupy rówieśników. U takiej osoby rozwija się poczucie bycia gorszym, odtrąconym i poczucie, że nie zasługuje na akceptację oraz miłość.
Proces leczenia osoby z zaburzeniami osobowości jest niezwykle trudna i bardzo często krótkotrwała. Pacjent z wrogim nastawieniem do świata oraz podejrzliwością nie jest zazwyczaj chętny do poddania się psychoterapii i leczenia farmakologicznego - a właśnie takimi metodami leczone są zaburzenia osobowości. Osoba z zaburzeniami osobowości również w terapeucie widzi osobę, która osądza, krytykuje oraz wykazuje się negatywnym podejściem do pacjenta. Utrzymanie długotrwałej relacji między terapeutą a pacjentem jest bardzo dużym wyzwaniem, ponieważ podstawą psychoterapii jest zbudowanie zaufania oraz chęci uczestniczenia chorego w terapii.
Chory dotknięty zaburzeniami paranoicznymi w każdym wydarzeniu swojego życia podejrzewa spisek lub celowe działanie. Jeśli dotyka go niepowodzenie w pracy, jest przekonany, że było to celowe działanie współpracowników, by ośmieszyć go w oczach szefa.
Jeśli ulegnie kolizji samochodowej, osoba z zaburzeniami paranoicznymi jest przekonana, że do tego zdarzenia doszło celowo i ktoś celowo chciał uszkodzić mu pojazd.
CZYTAJ TAKŻE: