Nie pomyl jej z chwastem. Właściwości i zastosowanie babki lancetowatej

Babka lancetowata rośnie dziko na terenie prawie całej Polski. Można znaleźć ją nie tylko na łąkach i w lasach, ale nawet na osiedlowych trawnikach. Mało kto zna jej właściwości, ponieważ większość osób myli ją z chwastem. Babka lekarska działa m.in. przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Jak ją stosować?

Babka lancetowata - co to za roślina?

Babka lancetowata znana jest inaczej jako babka wąskolistna, babka lekarska, babka zwyczajna oraz języczki polne. To roślina, która rośnie na terenie praktycznie całej Europy, a także Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej. W Polsce bez problemu znajdziemy ją na terenie praktycznie całego kraju. Zazwyczaj rośnie dziko, w lasach, na łąkach, a czasami nawet na osiedlowych trawnikach. Z tego powodu wiele osób myli babkę lancetowatą z chwastem. Kwitnie od wiosny do jesieni. Ma charakterystyczne, żółto-białe kwiaty, które przypominają kłosy. 

Reklama

W celach leczniczych wykorzystuje się liście babki, zarówno suche, jak i świeże.

Babka lancetowata - właściwości

Liście babki lancetowatej zawierają wiele cennych składników. Do najważniejszych zaliczyć można przede wszystkim: karoten, magnez, cynk, potas, witaminę C i witaminę K, a także pektyny, garbniki, aukubinę, substancje śluzowe oraz cenne kwasy - cynamonowy, benzoesowy, fumarowy i waniliowy.

Babka lancetowata - zastosowanie

Ze względu na drogocenny skład babka lancetowata ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Roślina wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Może również poprawiać odporność organizmu.

Babkę lancetowatą najczęściej stosuje się w przypadku uporczywego kaszlu oraz astmy. Ułatwia oddychanie, działa wykrztuśnie i łagodzi podrażnioną błonę śluzową gardła. Napar z liści babki pomaga także na problemy żołądkowe. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza w przypadku zatruć pokarmowych, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy.

Inne zastosowanie babki lancetowatej to:

Babka lancetowata działa także moczopędnie, zwiększa również krzepliwość krwi, wspomaga leczenie krztuśca, łagodzi zakażenia narządów rodnych, osłania wątrobę i pobudza wydzielanie soków żołądkowych.

To jednak nie jedyne właściwości babki, ponieważ roślina jest stosowana także w przemyśle kosmetycznym. Jest składnikiem wielu kosmetyków, m.in. do pielęgnacji skóry czy włosów, jednak można wykorzystywać ją także do samodzielnego przygotowywania np. toników. Babka lekarska dobrze sprawdzi się zwłaszcza w przypadku problemów ze skórą. Łagodzi zmiany trądzikowe i wypryski, zwęża pory, ujędrnia i uelastycznia skórę oraz redukuje przebarwienia i sińce pod oczami. Roślina pomaga również w walce z nadmierną potliwością oraz z łupieżem.

Babka lancetowata - jak stosować?

Jak zostało już wspomniane, surowcem leczniczym babki lekarskiej są jej liście. W przypadku problemów żołądkowych czy uporczywego kaszlu najlepiej sprawdzi się napar z liści babki lancetowatej lub herbatka. Z kolei na żylaki i rany najlepszym rozwiązaniem będą okłady z jej liści. W celu lepszego zabezpieczenia można obwinąć je bandażem lub gazą i trzymać nawet przez kilka godzin. Na trądzik i inne problemy skórne warto przygotować domowy tonik z liści babki lancetowatej lub maseczkę.

Babka lancetowata - przeciwwskazania

Babka lancetowata uważana jest za bezpieczną roślinę i istnieje niewiele przeciwwskazań do jej stosowania. Babki powinny unikać jedynie osoby z alergią lub nadwrażliwością na jakikolwiek z jej składników. Należy pamiętać również, że mimo wielu właściwości leczniczych babka lancetowata nigdy nie zastąpi tradycyjnego leczenia, może być jedynie jego uzupełnieniem. 

Przed zastosowaniem rośliny należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy ocenią ewentualne ryzyko i przeciwwskazania. Dotoczy to zwłaszcza osób przyjmujących na stałe leki oraz pacjentów chorujących przewlekle.

CZYTAJ TAKŻE:

Zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego. Syrop, miód i maść z pospolitego chwastu

Trzy najzdrowsze chwasty. Jak włączyć je do menu? 

Syrop z babki lancetowatej. Jak działa? Jak go zrobić? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL