Jak rozpoznać niedobór witaminy B6?

Witaminę B6 tworzą aż trzy substancje: pirydoksal, pirydoksyna i pirydoksamina. Wpływa na odpowiednią gospodarkę białkową, wspomaga układ krwionośny i nerwowy. Zobacz, co warto o niej wiedzieć.

Co wiemy o witaminie B6?

Witamina B6 rozpuszcza się w wodzie oraz ulega rozkładowi podczas mrożenia i obróbki w wysokiej temperaturze. Tracimy ją zatem podczas smażenia, gotowania i duszenia potraw.

Witamina B6 -do czego ją potrzebujemy?

Bez witaminy B6 niemożliwa jest prawidłowa gospodarka białkowa (to ona rozkłada aminokwasy). To witamina B6 wspomaga tworzenie się enzymów, hormonów oraz hemoglobiny. 

Ciśnienie krwi, praca mięśni i serca - wszystkie te procesy przebiegają prawidłowo pod warunkiem, że dostarczona zostaje w odpowiednich dawkach witamina B6

Funkcjonowanie naszego układu nerwowego oraz odpornościowego, wspomaganie leczenia nowotworów i nerek - bez witaminy B6 nie byłoby skuteczne. To ona też łagodzi bóle, depresję, drażliwość. Niedostateczne spożycie witaminy B6 może powodować stany zapalne skóry, zatem warto dbać o jej dostateczne dawki, również dla urody.

Reklama

Witamina B6 - gdzie ją znajdziemy?

Najwięcej witaminy B6 znajdziemy w otrębach i zarodkach pszennych, mięsie z piersi indyka, wątrobie, makreli, łososiu, fasoli białej, kaszy gryczanej oraz soi.

Uwaga na nadmiar witaminy B6!

Równie niebezpieczny jak niedobór jest nadmiar witaminy B6. Ucierpi przede wszystkim nasz system nerwowy, co może objawić się zwyrodnieniami tkanki nerwowej, słabością mięśni, niepewnym chodem oraz uczuciem mrowienia

Nadmiar witaminy B6 odbije się też niekorzystnie na gospodarce aminokwasowej.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina B6 | witamina B właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL