​Elektrolity i ich rola w organizmie

Elektrolity to wodne roztwory jonów - atomów naładowanych elektrycznie dodatnio lub ujemnie. Substancje takie jak chlor, potas, sód, rozpuszczone w wodzie w postaci jonów mają niezwykle istotne znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego - dzięki zdolności do przewodzenia prądu elektrycznego umożliwiają przewodzenie impulsów nerwowych, a więc też pracę mózgu i całego układu nerwowego.

Elektrolity odpowiadają również za odpowiednie nawodnienie organizmu, prawidłowy przebieg reakcji chemicznych w nim zachodzących, zapewniają właściwe działanie mięśni.

Najważniejsze elektrolity - sód, potas, chlor, wapń, fosfor, magnez

Niekorzystna dla zdrowia jest zarówno sytuacja, w której poszczególnych elektrolitów jest za mało, jak i ich nadmiar. Na przykład - nadmiar sodu wywołuje nadciśnienie tętnicze, ale jego niedobór może prowadzić do odwodnienia, osłabienia napięcia mięśniowego i koncentracji.

Niedobór elektrolitów i jego konsekwencje

Do zwiększonej utraty elektrolitów z organizmu może dojść w niektórych stanach chorobowych, związanych z biegunką, wymiotami, gorączką lub w konsekwencji długotrwałego stosowania wyniszczających diet i głodówek. Również zażywanie pewnych leków może zaburzać delikatną równowagę elektrolitową.

Reklama

Należy pamiętać, że także podczas intensywnego wysiłku i pocenia się tracimy sporo elektrolitów.

Skutki niedoboru elektrolitów to ogólne osłabienie i pogorszenie samopoczucia związane z odwodnieniem organizmu. W poważniejszych brakach może dojść do zaburzeń w pracy układu nerwowego,  arytmii serca, drżenia i skurczy mięśni, wzrostu ciśnienia krwi, obrzęków.

Jak uzupełniać elektrolity?

W łagodnych niedoborach zwykle wystarcza picie dużej ilości wody wysoko zmineralizowanej, a w trakcie treningów napojów izotonicznych oraz dbanie o odpowiednie proporcje minerałów w diecie.

Można stosować również suplementację preparatami dostępnymi w aptekach, jednak najlepiej pod kontrolą lekarza, który dobierze odpowiednie środki w zależności od wyników badań laboratoryjnych.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: elektrolity | potas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL