Czerniak czy pieprzyk? Jak je rozróżnić

Czerniak skóry to jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które nierozważnie korzystają ze słońca. Masz wiele znamion i pieprzyków? Uważaj - któryś z nich może okazać się rakiem. Tak je rozróżnisz.

Co to jest czerniak, rak skóry?

Czerniak skóry jest zaliczany do najgroźniejszych nowotworów, które atakują ten narząd. Choroba jest śmiertelnie niebezpieczna, ale wczesne wykrycie pozwala na jej wyleczenie.

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak skóry rozwija się najczęściej na znamionach, które zostały poddane działaniu słońca. Ten czynnik w niektórych przypadkach sprawia, że w komórkach namnażają się złośliwe komórki nowotworowe. 

Czerniak skóry to nowe znamię, które się powiększa w szybkim tempie. Charakteryzuje go duża średnica i kształt pozbawiony symetrii. Od brodawek można go odróżnić po nierównych brzegach i różnych kolorach w obrębie zmiany. Jeśli zauważysz u siebie taką zmianę, powinieneś jak najszybciej udać się do dermatologa.

Dla ułatwienia rozróżnienia, czy znamię nosi cechy czerniaka, stworzono zasadę ABCDE, zwaną również "abecadłem czerniaka". Każda litera oznacza inną cechę: A jak asymetria, B jak brzegi poszarpane, C jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia, D jak duży rozmiar i E jak ewolucja, szybka zmiana. Jeśli któryś z twoich pieprzyków zachowuje się lub wygląda w ten sposób, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Reklama

Gdzie pojawia się czerniak skóry?

Czerniak może pojawić się nie tylko na powierzchni skóry. Inne miejsca jego występowania to narządy płciowe i jama ustna, co wskazuje, że nie zawsze jest spowodowany ekspozycją na słońce. 

Kolejnym miejscem występowania czerniaka jest gałka oczna. Na tę chorobę są bardziej narażone osoby, które mają jasną karnację i dużo brodawek. Choroba ma także podłoże rodzinne.

Czytaj także: Czerniak oka, jak wygląda i co warto o nim wiedzieć?

Jak zapobiegać czerniakowi skóry?

Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na znamiona i pieprzyki. Jeśli znajduje się on w miejscu, które drażnimy ubraniem, najlepiej jest go usunąć. Pieprzyków i brodawek nie wolno wystawiać na działanie słońca. Chrońmy je pod tkaniną, która nie przepuszcza światła i używajmy kremów z wysokimi filtrami. 

Badania wskazują także na to, że przebywanie w solarium może wywoływać czerniaka skóry, dlatego omijajmy takie miejsca. Bardzo ważne są także badania skóry przed lustrem, dzięki czemu wychwycimy, czy pojawiły się na niej zmiany mogące zapowiadać czerniaka. 

Jeśli wykryjemy go we wczesnym stadium, będzie możliwe bezproblemowe wycięcie zmiany. Gdy zauważymy go zbyt późno, konieczna jest chemioterapia lub radioterapia.

CZYTAJ TAKŻE:

Szczepionka na czerniaka może uratować wiele osób 

Czy latem też trzeba przyjmować witaminę D?

Tak w mig usuniesz kleszcza. Sprawdzony patent 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: czerniak | czerniak objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL