Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Tych błędów nie popełniaj
Kleszcze coraz częściej spotkamy nie tylko w lasach, ale także na miejskich skwerkach czy osiedlowych trawnikach. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, a w przypadku nieproszonego gościa - natychmiast go usunąć. Jak wyciągnąć kleszcza? Oto sprawdzone sposoby, które pozwolą bezpiecznie pozbyć się tego pajęczaka.
Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. W Polsce znaleźć można ponad 20 rodzajów kleszczy, jednak najbardziej powszechny jest kleszcz pospolity oraz kleszcz łąkowy. Dorosły kleszcz, przed pobraniem pokarmu, ma ok. 3-5 mm, po spożyciu krwi rośnie nawet do 1,5 cm.
Kleszcze do niedawna występowały głównie w lasach liściastych i mieszanych oraz w gęstych zaroślach i paprociach. Niestety, coraz częściej spotkamy je także na miejskich skwerach czy nawet osiedlowych trawnikach.
Kleszcze najczęściej atakują wiosną i latem. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych miesiącach jesteśmy bezpieczni. Specjaliści podkreślają, że ze względu na zmieniający się klimat kleszcze znajdziemy także późną jesienią czy nawet zimą. Pajęczaki te są coraz lepiej przygotowane do trudnych warunków atmosferycznych i bywają aktywne nawet przy temperaturze 7-8 st. Celsjusza.
Kleszcze są w stanie przenosić bakterię, która powodować może boreliozę. Każdego roku diagnozuje się ją u ok. 10-13 tys. pacjentów, jednak eksperci podkreślają, że faktyczna liczba chorych może być dużo wyższa. Wynika to z faktu, że wiele osób bagatelizuje ugryzienie i nie zgłasza się do lekarza. Innym problemem są nietypowe objawy. Początkowa borelioza bywa mylona z przeziębieniem, a w szczególnych wypadkach z takimi schorzeniami jak reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane czy choroba Hashimoto.
Nigdy nie należy jednak bagatelizować boreliozy i po każdy kontakcie z kleszczem konieczne jest wykonanie badania na obecność przeciwciał IgM oraz IgG. Nieleczona borelioza powodować może poważne problemy zdrowotne. Chodzi m.in. o zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwu twarzowego czy sztywność szyi.
Niestety nie wiadomo, ile czasu musi spędzić w naszej skórze kleszcz, aby doszło do zarażenia boreliozą. Z tego powodu należy zadbać o jak najszybsze usunięcie pajęczaka. Jest to jednak stosunkowo łatwe i z powodzeniem może być wykonane w warunkach domowych. Potrzebujemy do tego jednorazowych rękawiczek, pęsety oraz spirytusu, jodyny, wody utlenionej lub innego środka odkażającego, którymi po wyjęciu kleszcza zdezynfekujemy miejsce ukłucia.
Czytaj także: Najlepsze sposoby na odstraszenie kleszczy
Najistotniejsze jest to, aby chwycić pajęczaka tuż przy samej skórze, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której wyciągniemy jedynie fragment kleszcza. Kluczowy jest również zdecydowany, jednak niezbyt silny ruch. W przypadku, gdy za pierwszym razem mimo wszystko dojdzie do przerwania kleszcza i w naszej skórze pozostanie np. jego główka, należy powtórzyć czynność.
Czego nie wolno robić? Kleszcza nie należy wyciągać samymi palcami. Złą metodą jest również wykręcanie pajęczaka - najlepszym sposobem jest usunięcie go w pozycji pionowej. Niektóre osoby całkowicie rezygnują z usuwania kleszczy, licząc na to, że pajęczak odpadnie samoistnie. Oczywiście, po jakimś czasie kleszcz opuści ciało swojego żywiciela, jednak takie postępowanie znacząco podwyższa ryzyko boreliozy.
W przypadku problemów z wyciągnięciem kleszcza, warto udać się do apteki, gdzie zakupić można gotowe zestawy ułatwiające usuwanie pajęczaka. Ceny takich przyrządów rozpoczynają się już od 5 zł. Jeżeli mimo wszystko nie potrafimy usunąć kleszcza samodzielnie, warto udać się do najbliższego ośrodka zdrowia, gdzie zrobi to wykwalifikowany personel.
CZYTAJ TAKŻE:
Wyjąłeś kleszcza, i co teraz? Badać go, czy nie badać?
Kleszcze atakują. Jak wyglądają ich gniazda i czy można je niszczyć?
Kleszcze zaraziły boreliozą już blisko 15 proc. populacji świata. Jak to wygląda w Polsce?