Jakie konsekwencje ma agranulocytoza?

​Agranulocytoza to poważna dolegliwość, w której w krwi brakuje wszystkich rodzajów granulocytów. Istnieją także jej mniej poważne odmiany, takie jak neutropenia i granulocytopenia.

​Agranulocytoza to poważna dolegliwość, w której w krwi brakuje wszystkich rodzajów granulocytów. Istnieją także jej mniej poważne odmiany, takie jak neutropenia i granulocytopenia.

Przyczyny tej choroby

Agranulocytoza może mieć wiele przyczyn - niektóre dzieci się z nią rodzą, a w późniejszym wieku może pojawić się w wyniki zaburzenia odporności, zakażeń lub poważnej formy niedokrwistości. 

Agranulocytoza pojawia się także podczas leczenia przeciwnowotworowego - gdy używane są naświetlania lub chemioterapia. Na pojawienie się tej choroby mają wpływ także niektóre leki i choroby.

Jakie objawy ma agranulocytoza?

Choroba ma wpływ na cały organizm. Jej pierwsze objawy są podobne do grypy, ale pojawiają się jedynie u części pacjentów.

Następnym etapem choroby jest zapalenie wielonarządowe (płuca, drogi moczowe, jelita). W agranulocytozie pojawiają się też problemy z uzębieniem i jamą ustną.

Reklama

Wykrywanie i leczenie agranulocytozy

Chorobę wykrywa się dzięki morfologii krwi, ale daje ona podobne objawy, co wiele innych chorób. Z tego powodu do dokładnej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie biopsji szpiku.

Jeśli choroba jest stwierdzona, regularnie monitoruje się parametry krwi. Gdy przyczyną agranulocytozy są leki, konieczne jest ich odstawienie. 

Lekarz może zalecić kurację antybiotykami o szerokim spektrum działania, dzięki czemu zapobiegnie się zachorowaniu na inne choroby. 

Często konieczne jest także przeprowadzenie zapobiegawczego leczenia przeciwgrzybicznego, dzięki któremu unikniemy zachorowania na drożdżyce pojawiające się w przypadku osłabienia organizmu. Jej leczenie prowadzi do unormowania poziomu granulocytów.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL