Zielony barwnik oczyszcza wątrobę i wspomaga jelita. Tak spożywaj chlorofil
Chlorofil to chemiczny związek znany przede wszystkim z roślin, dzięki któremu ich liście mają zieloną barwę. Jest niezbędny do przeprowadzenia fotosyntezy, jednak okazuje się, że chlorofil ma również zdrowotne korzyści dla człowieka. Działa nie tylko przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie, ale wspomaga także wiele ważnych procesów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Na co działa zbawiennie chlorofil?
Chlorofil jest związkiem chemicznym, który występuje w zielonych częściach roślin. Jest niezbędny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, w trakcie której wytwarzane są związki organiczne z materii nieorganicznej. Fotosynteza jest jednym z najważniejszych biochemicznych przemian, jakie zachodzą na Ziemi. Chlorofil odgrywa także kluczową role w organizmie człowieka, ponieważ wpływa na wiele przemian oraz procesów, do jakich dochodzi w ludzkich tkankach.
Działanie chlorofilu na organizm człowieka jest niezwykle szerokie, ponieważ związek ten pełni zarówno funkcję oczyszczającą, regenerującą, ochronną a także antynowotworową.
Najważniejszymi działaniami chlorofilu na organizm człowieka jest:
- oczyszcza organizm z toksycznych związków,
- wspomaga prawidłową pracę jelit,
- regeneruje komórki organizmu,
- wspomaga leczenie anemii,
- poprawia pracę wątroby,
- odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej,
- zmniejsza skutki działania stresu,
- stymuluje produkcję hormonów,
- zapobiega rozrostowi grzybów w przewodzie pokarmowym,
- wspomaga układ odpornościowy.
To nie wszystkie korzyści płynące z regularnego spożywania chlorofilu przez człowieka, ponieważ udowodniono także, że korzystnie wpływa on na żylaki, przyspiesza proces gojenia ran, redukuje nieprzyjemny zapach z ust i ciała, a także pobudza laktację u matek karmiących.
Zielony barwnik jest zalecany osobom, które zmagają się z nadwagą lub otyłością. Chlorofil oczyszcza jelita z zalegających toksyn oraz wspiera florę bakteryjną. To poprawia zdolność do wchłaniania substancji odżywczych z jelit oraz pozwala utrzymać prawidłową masę ciała. Ponadto chlorofil obniża poziom cukru w organizmie oraz pozwala kontrolować napady głodu.
Wysoka zawartość magnezu w zielonym barwniku sprawia, że wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz komórek nerwowych. Jego regularne spożywanie zalecane jest osobom, które cierpią z powodu skurczów mięśni, osłabieniem, drżeniami mięśniowymi oraz przewlekłym zmęczeniem.
Chlorofil wpływa korzystnie na procesy metaboliczne, jakie zachodzą na poziomie komórkowym, zatem niweluje on skutki długotrwałego stresu oraz napięcia nerwowego.
Okazuje się, że wpływa także na czas zasypiania oraz jakość snu, dlatego nad jego suplementacją powinny zastanowić się osoby cierpiące na bezsenność lub często wybudzające się ze snu bez przyczyny.
Chlorofil ogrywa niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka, jaką jest oczyszczanie. Wiąże on bowiem toksyny oraz metale ciężkie, dzięki czemu łatwiej i szybciej są one wydalane z organizmu. W roślinach o wysokiej zawartości chlorofilu znajdują się silne antyoksydanty, które ochraniają komórki przed utlenianiem.
Naukowcy z Oregon State University badali także wpływ chlorofilu na ryzyko zachorowania na raka wątroby i żołądka. Badania dowiodły, że chlorofil chroni organizm przed rakotwórczymi czynnikami środowiskowymi i może zmniejszyć ryzyko występowania guzów wątroby nawet o 30-60 proc., a żołądka 24-40 proc.
Chlorofil jest związkiem który naturalnie występuje w roślinach, zatem chcąc go uzupełnić, należy wybierać przede wszystkim zielone warzywa. Najwięcej chlorofilu znajduje się w jarmużu, szpinaku, natce pietruszki, koperku i sałacie.
Dobrym źródłem tego cennego związku jest także rzeżucha oraz trawa pszeniczna, które z powodzeniem możemy samodzielnie wyhodować w domu.
Dla tych, którzy nie przepadają za zielonymi warzywami i ziołami, dostępne są gotowe suplementy diety zawierające chlorofil. W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością można kupić kapsułki z chlorofilem, ale także proszek do przygotowywania napojów oraz skoncentrowane krople z chlorofilem.
CZYTAJ TAKŻE:
Problem cukrzycy dotyczy nawet 8 milionów Polaków. Większość nie wie o chorobie
Drżenia, mrowienia i zawroty głowy. Ratowniczka: na spadek cukru reaguj natychmiast!
O której zwykle chodzisz spać i wstajesz? Ustalono, jakie pory snu sprzyjają cukrzycy