O której zwykle chodzisz spać i wstajesz? Ustalono, jakie pory snu sprzyjają cukrzycy

Osoby, które późno kładą się spać i później wstają, prowadzą mniej zdrowy tryb życia i są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 niż osoby, które zasypiają i budzą się wcześnie - wynika z badań naukowców z Brigham and Women’s Hospital w Massachusetts. Wynikami podzielono się na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine". Jesteś nocnym markiem? Dowiedz się, co dokładnie ustalili badacze.

Kim są ranne ptaszki, a kim nocne marki?

Nowe badanie skupia się na chronotypach. Chronotyp to naturalna skłonność organizmu do czuwania i spania o określonych porach w ciągu 24 godzin. W klasycznym podziale chronotypów wyróżnia się ranne ptaszki i nocne marki. Ranne ptaszki to typ poranny - wcześnie wstają i wcześnie kładą się spać. Dość szybko osiągają również optymalny poziom pobudzenia, aktywności i wydajności fizycznej oraz umysłowej. Nocne marki to ich przeciwieństwo. Nie lubią wcześnie wstawać, późno chodzą spać. Ich wydajność wyraźnie wzrasta wraz z upływem dnia - w najlepszej formie są późnym wieczorem i nocą.

Reklama

Ryzyko cukrzycy u nocnych marków. Wyniki

W badaniu przeprowadzonym przez badaczy z Brigham and Women’s Hospital w Massachusetts wzięło udział ponad 63 tys. pielęgniarek w wieku od 45 do 62 lat. Każda uczestniczka wypełniała kwestionariusz co dwa lata od 2009 do 2017 roku. U żadnej z nich na początku badania nie stwierdzono raka, choroby układu krążenia ani cukrzycy.

Pielęgniarki zostały poproszone m.in. o zadeklarowanie przynależności do chronotypu. 11 proc. badanych określiło siebie jako osoby mające chronotyp "zdecydowanie wieczorny", a 35 proc. stwierdziło, że ma chronotyp "zdecydowanie poranny". Naukowcy wzięli pod uwagę również chronotyp pośredni dla osób, które nie kojarzą się silnie z innymi chronotypami.

Osoby z chronotypem wieczornym były o ponad 50 proc. bardziej narażone na niezdrowe nawyki niż osoby z chronotypem porannym - częściej stosowały niezdrową dietę, rzadziej ćwiczyły, miały wyższy wskaźnik masy ciała, spały krócej i paliły papierosy. Po uwzględnieniu czynników związanych ze stylem życia powiązano chronotyp wieczorny z 19-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

"To oznacza, że przesunięcie godzin budzenia i wstawania na późniejszą porę może zwiększać ryzyko cukrzycy" - zauważa się. Poprzednie badania powiązały bycie nocnym markiem m.in. z otyłością i chorobami serca.

Ryzyko cukrzycy u nocnych marków. Badacze komentują

"Kiedy uwzględniliśmy wszystkie niezdrowe zachowania związane ze stylem życia, zależność ryzyka cukrzycy od chronotypu nieco spadła, ale wciąż różnica była znacząca" - wskazuje pierwsza autorka badania dr Sina Kianersi, cytowana m.in. przez scitechdaily.com. Co ciekawe, związek między chronotypem wieczornym a ryzykiem cukrzycy zaobserwowano tylko w przypadku pielęgniarek pracujących na dzienne zmiany.

"Kiedy chronotyp nie był dopasowany do godzin pracy, zaobserwowaliśmy wzrost ryzyka cukrzycy typu 2" - zauważa współautor pracy Tianyi Huang. "To kolejne bardzo interesujące odkrycie sugerujące, że bardziej spersonalizowane planowanie pracy może być korzystne" - dodaje.

Konieczne będą kolejne badania w celu ustalenia, czy wykryte wzorce są spójne w różnych populacjach. Wyniki badania wskazują na powiązania, ale nie mogą określić związku przyczynowego - możliwe, że na chronotyp danej osoby, skłonność do niezdrowych nawyków i ryzyko cukrzycy mogą wpływać inne czynniki.

Naukowcy planują zbadać genetyczne determinanty chronotypu i jego związek z chorobami układu krążenia, a także cukrzycą, w większych, bardziej zróżnicowanych populacjach.

"Jeśli uda nam się ustalić związek przyczynowy między chronotypem a cukrzycą lub innymi chorobami, lekarze będą mogli lepiej dostosować strategie profilaktyczne dla swoich pacjentów" - mówi Kianersi.

CZYTAJ TAKŻE: 

Znowu nie mogłeś zasnąć? Być może zrobiłeś coś z tej listy

Jak długo można nie spać? Przypadek Randy’ego Gardnera

Nie rób tego tuż po przebudzeniu! Wysysa energię, rujnuje dzień i niszy zdrowie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca | zdrowy sen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL