Działa odchudzająco, pomaga spalić tłuszcz i obniża glikemię. Pij zamiast czarnej kawy

Zielona kawa, tradycyjnie spożywana na Półwyspie Arabskim, wyróżnia się łagodnym smakiem i delikatnym aromatem. Jest bogata w witaminy i minerały, takie jak jak potas, sód, miedź, fosfor oraz żelazo. Zawiera także mnóstwo polifenoli. Dlaczego jeszcze warto sięgać po zieloną kawę? Odpowiadamy.

Zielona kawa - co to takiego

Zielona kawa to po prostu niepalone ziarna kawy pochodzące z drzewa kawowego, które nie zostały poddane procesowi prażenia. W przeciwieństwie do kawy palonej, zielona kawa ma jasnozieloną lub bladożółtą barwę i charakteryzuje się łagodniejszym smakiem oraz lżejszym aromatem. Jest popularna na Półwyspie Arabskim i jest znana ze swoich korzyści zdrowotnych.

Obecny w zielonej kawie kwas chlorogenowy może wpływać na zmniejszenie absorpcji glukozy do krwi oraz zwiększanie wrażliwości komórek na insulinę. Dodatkowo jest on silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że pomaga w redukcji wolnych rodników, przyczyniających się do stresu oksydacyjnego. To działanie antyoksydacyjne może z kolei wpływać na spowolnienie procesów starzenia komórek oraz przyczyniać się do poprawy wyglądu zdrowej skóry. Istnieje również hipoteza, że kwas chlorogenowy może zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, co dodatkowo podkreśla jego wartość w kontekście zdrowotnym.

Reklama

Zielona kawa - na co pomaga

Zielona kawa jest pełna cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B. Zawiera również:

  • potas, 
  • sód, 
  • miedź, 
  • fosfor,
  • żelazo, 
  • polifenole 
  • oraz kofeinę. 

Na co pomaga zielona kawa? Niektóre badania wykazały, że zielona kawa może obniżać poziom cholesterolu, co może korzystnie wpływać na zdrowie serca. Zawiera ona znaczne ilości przeciwutleniaczy, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniem wywołanym przez wolne rodniki. Zielona kawa może także poprawiać funkcje poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja.

Kawa zielona a kawa czarna

Zielona kawa odróżnia się od znanej nam kawy głównie kolorem ziaren. Jest to w zasadzie ten sam surowiec, który jednak został pozyskany i poddany obróbce przed etapem palenia, co nadaje mu inną barwę. Z tego powodu zieloną kawę często określa się jako "kawę surową". Nazwa ta jest dość umowna, ponieważ ziarna nie zawsze mają intensywnie zielony kolor, a raczej mogą być jaśniejsze. Różni się też smakiem od tradycyjnej, palonej kawy, charakteryzując się delikatnym aromatem.

Zielona kawa na odchudzanie - jak stosować?

Z reguły wystarczy po prostu włączyć ją do jadłospisu i nie przekraczać 2-3 filiżanek dziennie. Zieloną kawę warto pić gorzką i bez dodatków - rezygnując ze słodzenia jej i dodawania śmietanki lub mleczka. Napój pozbawiony tego rodzaju ulepszaczy będzie na pewno zdrowszy. 

Warto podkreślić, że zielona kawa może być wsparciem w procesie odchudzania, ale nie stanowi samodzielnej recepty na szczupłą sylwetkę. Bez równoczesnego zwiększenia aktywności fizycznej oraz stosowania zrównoważonej diety, nie ma możliwości skutecznego zrzucenia nadmiernych kilogramów.

Zielona kawa - ile dziennie można pić?

Choć zielona kawa jest bogata w cenne składniki odżywcze, należy spożywać ją z umiarem. Podobnie jak zwykła kawa, zawiera ona kofeinę, której nadmiar w organizmie może skutkować nieprzyjemnymi efektami ubocznymi. Wśród nich wymienia się bóle głowy, kołatanie serca oraz wahania ciśnienia krwi.

Zatem ile razy dziennie można pić zieloną kawę? Zawartość kofeiny w kawie zielonej jest zbliżona do kawy prażonej. Wobec tego można spożywać ok. 2-3 filiżanki tego napoju dziennie.  

Zielona kawa - jak wygląda po zaparzeniu?

Choć kawa nazywana jest zieloną, to po zmieleniu i zaparzeniu ma seledynowo-beżowy kolor. Napar, który otrzymuje się z zielonych ziaren, w smaku i kolorze przypomina raczej zioła niż kawę. Niektórzy porównują zieloną kawę do... brudnej wody. Nie należy jednak się zrażać, bo korzyści, jakie przynosi dla organizmu, są ważniejsze niż wygląd napoju.

Zielona kawa - skutki uboczne

Oprócz wcześniej wspomnianych skutków ubocznych związanych z przedawkowaniem kofeiny, zielona kawa może negatywnie działać na niektóre osoby. Z tym napojem powinni uważać przede wszystkim cukrzycy biorący leki - zielona kawa hamuje wchłanianie glukozy do krwi, przez co w połączeniu z lekami na cukrzycę może doprowadzić do hipoglikemii. 

Z zielonej kawy powinny także zrezygnować osoby, u których występują reakcje alergiczne na ten produkt. W przeciwnym razie mogą wystąpić dolegliwości takie jak wysypka czy alergiczny nieżyt nosa.

CZYTAJ TAKŻE:

Są narażeni na niedobór witaminy B1. Wczesne objawy niepozorne

Dlaczego kawa mnie usypia? Poznaj trzy przyczyny

Historia kawy. Skąd się wziął ten popularny napój?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kawa | kawa właściwości | kawa właściwości zdrowotne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL