​Na czym polega dializa nerek

Zdrowe nerki zapewniają oczyszczanie krwi ze zbędnych produktów przemiany materii i usuwają z organizmu nadmiar wody. W przypadkach zaawansowanej wydolności nerek procesy filtrowania są zaburzone, co powoduje, że w organizmie gromadzą się szkodliwe składniki (jak np. mocznik, toksyny), produkcja czerwonych krwinek się zmniejsza, a ciśnienie tętnicze wzrasta. Pracę niewydolnych nerek może zastąpić dializa.

Dializoterapia - dwie metody

Dializa to proces polegający na eliminacji niepożądanych składników w procesie filtrowania krwi przez półprzepuszczalną błonę.

Dostępne są dwie metody dializowania, wybór jednej z nich jest dokonywany indywidualnie u każdego pacjenta w zależności od jego ogólnego stanu zdrowia, trybu życia i rodzaju schorzenia, które spowodowało niewydolność nerek.

Hemodializa jest wykonywana w warunkach szpitalnych w tzw. stacjach dializ przez wykwalifikowany personel medyczny. Pacjent musi zgłaszać się na zabiegi zgodnie z ustalonym planem, średnio 2-3 razy w tygodniu. Pojedynczy zabieg trwa ok. 4-6 godzin, w trakcie jego trwania krew jest wielokrotnie przepompowywana na zewnątrz ciała i oczyszczana przez specjalne urządzenie, tzw. dializator, który działa jak sztuczna nerka.

Reklama

Dializa otrzewnowa jest wykonywana w domu po odpowiednim przeszkoleniu pacjenta i jego rodziny. W charakterze błony filtracyjnej wykorzystywana jest otrzewna - błona wyścielająca jamę brzuszną. Sposób ten wymaga umieszczenia w jamie brzusznej cewnika, przez który wprowadzany jest i odprowadzany specjalny płyn dializacyjny. Wymiana płynów przeprowadzana jest przez pacjenta ręcznie, kilka razy dziennie przy pomocy specjalnych worków lub automatycznie poprzez podłączenie na noc do tzw. cyklera.

Dializa zastępuje funkcje nerek, pomaga pacjentowi żyć dłużej i w lepszym samopoczuciu, ale nie wyleczy choroby. Stosuje się ją do czasu wykonania transplantacji nerki u chorych, którzy kwalifikują się do przeszczepu lub dożywotnio u tych osób, u których przeszczep jest niemożliwy.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL