Długotrwała chrypka? To może być rak krtani

W przypadku raka płuc sygnałem alarmowym jest długotrwały kaszel. W przypadku raka krtani jest nim chrypka, która utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie. Problem w tym, że objaw ten, jak i kilka innych tego nowotworu, można przypisać powszechnym schorzeniom. Jeśli ci dokuczają, nie zwlekaj z konsultacją ze specjalistą. Jak każdy inny nowotwór, im wcześniej zostanie wykryty, tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie.

Rak krtani - czynniki ryzyka

Rak krtani (części łączącej gardło z tchawicą, dzięki której mówimy i oddychamy) to najczęściej występujący nowotwór z grupy nowotworów narządów głowy i szyi. Siedmiokrotnie częściej dotyka mężczyzn. Umiejscowiony jest z reguły na strunach głosowych (to 60-75 proc. przypadków) lub powyżej strun (25-40 proc. zachorowań).

Nie jest jasne, co powoduje raka krtani, ale ryzyko zachorowania na tę chorobę zwiększają przede wszystkim: palenie tytoniu (nawet 30-krotnie), używanie innych wyrobów tytoniowych, regularne spożywanie dużych ilości alkoholu, diagnoza tego nowotworu w bliskiej rodzinie, a także narażenie na pył drzewny czy węglowy oraz wziewne substancje chemiczne. Winowajcą jest też często wirus HPV.

Reklama

Do czynników predysponujących do raka krtani, jak już wspomnieliśmy, należy zaliczyć także płeć oraz wiek (powyżej 60 lat).

Polecamy: W krtani rozgorzał pożar? Działaj i milcz

Objawy raka krtani

Niestety, łatwo pomylić raka krtani z innymi schorzeniami, np. zapaleniem krtani.

Do kontaktu z lekarzem powinna nas skłonić przede wszystkim utrzymująca się przez trzy tygodnie chrypka (zmiana głosu). Zastosowanie znajduje tu zasada "jeden przez trzy", która tyczy się nowotworów narządów głowy i szyi, a która mówi, by szukać pomocy medycznej, jeżeli jeden z objawów (wszystkie wymieniamy TUTAJ), nie ustępuje po trzech tygodniach. Dobrze jednak zareagować wcześniej.

Inne objawy raka krtani to:

  • ból podczas przełykania lub trudności w połykaniu,
  • uczucie ciała obcego w gardle,
  • długotrwały kaszel lub duszność,
  • uporczywy ból gardła lub ból ucha,
  • guzek lub obrzęk w obrębie szyi,
  • wysoki, świszczący dźwięk podczas oddychania,
  • trudności w oddychaniu (w ciężkich przypadkach),
  • krwioplucie.

Niektóre osoby mogą również skarżyć się na nieświeży oddech, niezamierzoną utratę wagi lub skrajne zmęczenie.

Diagnozowanie raka krtani

Bez specjalnego sprzętu lekarz nie jest w stanie zobaczyć krtani. Można to zrobić np. za pomocą lusterka krtaniowego lub endoskopu zakończonego kamerą. Rak zwykle powoduje zmiany w wyglądzie błony śluzowej lub symetrycznych struktur krtani. Nowotwór ten można również wykryć za pomocą rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej lub USG.

W przypadku wykrycia podejrzanej zmiany krtani wykonuje się biopsję (pobiera się niewielką próbkę tkanki) w celu potwierdzenia diagnozy. Można wykonać badanie PET/CT lub inne badanie obrazowe w celu oceny stanu węzłów chłonnych i możliwego rozprzestrzenienia się nowotworu.

Rak krtani może czasami zaatakować tarczycę, przełyk, język, płuca, wątrobę i kości.

Leczenie raka krtani

Główne metody leczenia raka krtani to: radioterapiachemioterapia i leczenie chirurgiczne. Nowotwory wykryte odpowiednio wcześnie (mniejsze guzy z minimalnym zajęciem krtani) mogą być skutecznie leczone tylko jedną z wymienionych metod. Bardziej zaawansowane mogą wymagać terapii skojarzonej z zastosowaniem dwóch lub wszystkich trzech rodzajów leczenia. Preferowane jest leczenie oszczędzające krtań.

Zabieg, który polega na całkowitym lub częściowym wycięciu krtani, to laryngektomia. Pacjent po operacji musi się na nowo nauczyć wielu prozaicznych czynności. Operacja krtani wpływa na takie aspekty jak: jedzenie, picie, mówienie, oddychanie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Proste sposoby na ból gardła - gdy nie masz przy sobie leków

"Wydarzenia": Odzyskał głos po 12 latach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | rak krtani
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL