Choroby, które widać na języku. Zwróć uwagę na kolor i rozmiar

Zmiana koloru, nalot czy w końcu opuchlizna na języku, mogą być objawem poważnych chorób. To m.in. choroba Kawasakiego, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów i nadczynność tarczycy. Otwórz usta i przyjrzyj się. Być może ostrzeżesz objawy niedoboru i witamin, anemii albo problemów żołądkowych.

Język to mięsień, który umożliwia picie, jedzenie, przełykanie oraz mówienie. Na co dzień warto zwracać uwagę na jego wygląd. Język powinien być lekko różowy, sprężysty oraz wilgotny. Poruszanie nim nie powinno sprawiać bólu ani dyskomfortu. Jakiekolwiek odstępstwa od tych reguł, mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

Co oznacza zmiana koloru języka?

Zmiany w kolorze języka bardzo często mają związek z niedoborami witaminowymi. Chodzi przede wszystkim o witaminy B12 i B2. W tym przypadku na języku pojawić się może zabarwienie purpurowe, sinawe lub ciemnoszare. Ciemnobrązowy kolor może mieć związek z problemami trawiennymi lub niedotlenieniem organizmu. 

Reklama

Z kolei żółty język jest zwykle objawem problemów żołądkowych. Kolor ten może łączyć się m.in. z refluksem, infekcjami bakteryjnymi czy wrzodami żołądka

Nienaturalnie czerwony język może być jednym z objawów choroby Kawasakiego, czyli zapalenia tętnic, głównie małych i średnich, a także szkarlatyny

Obserwując język należy zachować spokój i pamiętać, że zmiana koloru nie zawsze musi mieć związek z ww. chorobami. Wiele osób zapomina, że zabarwienie języka związane jest także z codzienną dietą, dlatego mogą wpływać na nie takie produkty jak m.in. jagody, kawa, wino czy sok z czarnej porzeczki.

Co oznacza nalot na języku?

Biały nalot na języku może pojawić się z powodu anginy lub stanu zapalnego jamy ustnej i gardła. Inną przyczyną może być grzybica. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wcześniej stosowały antybiotyki. Trzeba pamiętać, że tego typu leki doprowadzić mogą do zaburzenia flory bakteryjnej. Biały nalot na języku może być związany także z anemią lub kiłą. Zdarza się, że na języku wystąpić może także nalot w kolorze żółtym lub delikatnie brązowym. Pojawia się on zwykle u palaczy.

Co oznacza opuchnięty język?

Przede wszystkim należy odróżnić opuchliznę od powiększenia języka. Nienaturalnie duży język może mieć związek z wieloma schorzeniami wrodzonymi m.in. chorobą Pompego, amyloidozą, wrodzoną niewydolnością tarczycy czy zespołem Downa. Z kolei okazjonalna opuchlizna najczęściej łączy się z reakcją alergiczną. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na obecność dodatkowych objawów. Szczególnie niepokojące powinny być: duszności, problemy z oddychaniem, zawroty głowy, kołatanie serca czy uczucie braku powietrza.

Dla wielu reakcji alergicznych charakterystyczna jest także wysypka. W przypadku podejrzenia silnej alergii należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Powyższe objawy mogą wskazywać bowiem na wstrząs anafilaktyczny, który jest sytuacją bezpośrednio zagrażającą życiu pacjenta.

Inne możliwe przyczyny opuchlizny na języku to: kamień nazębny, próchnica, niedobór witaminy B2, zapalenie języka i stany zapalne gardła.

Inne zmiany na języku: owrzodzenia, afty, suchość w ustach

Poza wymienionymi już nieprawidłowościami, na języku pojawić się mogą także inne zmiany. Owrzodzenia, afty i nadżerki mogą wystąpić w wyniku osłabienia odporności lub tuż po terapii antybiotykowej. Nieprzyjemne grudki mogą być związane z obecnością drożdżaków, a czerwone plamki - efektem nadużywania leków przeciwbólowych. 

Częstym objawem jest także suchość języka. Jego wysychanie może być związane m.in. odwodnieniem organizmu, menopauzą, wymiotami i gorączką. Z poważniejszych przyczyn wymienić trzeba cukrzycę, zespół Sjögrena, reumatoidalne zapalenie stawów, nadczynność  tarczycy oraz AIDS. 

Zdarza się, że suchość (zarówno języka, jak i jamy ustnej) spowodowana jest przyjmowanymi lekami. Dotyczy to przede wszystkim leków: moczopędnych, przeciwalergicznych, przeciwastmatycznych, cholinolitycznych oraz leków stosowanych w terapii chorób psychicznych.

CZYTAJ TAKZE:


Jakiej witaminy brakuje, gdy pękają kąciki ust?

Co może oznaczać biały nalot na języku?

Przyczyny powiększonych węzłów chłonnych

  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL