Nowotwory narządów głowy i szyi. Kieruj się zasadą "jeden przez trzy"

Nowotwory narządów głowy i szyi odpowiadają za kilka tysięcy przypadków zachorowań rocznie. Niestety, świadomość na ich temat jest niewielka. Pierwsze objawy bywają mylone m.in. z przeziębieniem. Co może wskazywać na rozwój tego typu nowotworów? Warto zapamiętać, na czym polega zasada "jeden przez trzy".

Nowotwory narządów głowy i szyi - czym są?

Do grupy nowotworów określanych jako nowotwory narządów głowy i szyi zalicza się te, które dotyczą: warg, jamy ustnej, gardła - części nosowej, ustnej i krtaniowej, zatok przynosowych, gruczołów wytwarzających ślinę - ślinianek, krtani czy uszu (osobne kategorie stanowią nowotwory mózgu, przełyku i tarczycy). Wpływają one na tak ważne czynności jak oddychanie, mówienie czy połykanie. W Polsce co roku wykrywa się ok. 7 tysięcy nowych zachorowań. Niemal trzykrotnie częściej chorują mężczyźni i głównie osoby po 50. roku życia. U młodszych rozpoznaje się z kolei nowotwory nosogardła i nowotwory zależne od zakażenia HPV. Najwięcej przypadków ze wszystkich nowotworów narządów głowy i szyi stanowią nowotwory krtani.

Reklama

Wyróżnia się trzy główne czynniki ryzyka nowotworów narządów głowy i szyi. To: drażnienie błon śluzowych dymem tytoniowym, spożywanie wysokoprocentowego alkoholu, a także przewlekłe drażnienie śluzówek poprzez źle dopasowane protezy czy uszkodzone zęby.

Nowotwory narządów głowy i szyi - objawy. Zasada "jeden przez trzy"

Objawy nowotworów głowy i szyi zależą od pierwotnego umiejscowienia nowotworu. Jak rozpoznać pierwsze symptomy? Specjaliści podpowiadają, by kierować się zasadą "jeden przez trzy". Tłumaczymy: jeżeli jeden z objawów, które wymienimy poniżej, utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania koniecznych badań. Jednak jeśli już wcześniej coś cię zaniepokoi, nie wahaj się i poszukaj pomocy.

Pierwsze objawy nowotworów narządów głowy i szyi to:

  • zgrubienie i owrzodzenie w obrębie błon śluzowych,
  • krwawienie i nieprzyjemny zapach z ust,
  • ból i trudności podczas połykania,
  • uczucie obecności ciała obcego w gardle,
  • chrypka,
  • powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Jeśli nowotwór umiejscowił się w uchu, mogą wystąpić: niedosłuch, wyciek, zaburzenia równowagi. Poza tym możliwe są: zaburzenia oddychania, mowy, wzroku, smaku oraz węchu. Wraz z rozwojem choroby objawy ulegają nasileniu. W zaawansowanym stadium obserwuje się utratę masy ciała, szczękościsk, a także powiększający się guz na szyi.

Pierwsze objawy nowotworów narządów głowy i szyi są niepozorne - bywają bagatelizowane ze względu na podobieństwo do symptomów typowych dla infekcji górnych dróg oddechowych, alergii bądź refluksu żołądkowo-przełykowego.

Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Większe też szanse na zachowanie pełnych funkcji narządów, które zostały zajęte przez nowotwór.

W diagnostyce tej grupy nowotworów wykorzystuje się m.in. ultrasonografię (USG), tomografię, rezonans magnetyczny czy badania endoskopowe. Fragment podejrzanych zmian pobiera się, by określić sposób właściwego leczenia

Nowotwory narządów głowy i szyi - leczenie

Rokowania nowotworów głowy i szyi zależą od ich umiejscowienia oraz stopnia zaawansowania. Niestety, większość pacjentów zgłasza się, kiedy choroba już bardzo się rozwinęła. Stosunkowo najlepsze rokowania z całej grupy nowotworów narządów głowy i szyi ma rak warg.

Do standardowych metod leczenia należą leczenie chirurgiczne i radioterapia, często wykorzystywane łącznie. W zaawansowanych stadiach raka konieczna może być operacja upośledzająca funkcjonowanie narządów i wygląd chorego. Wielu pacjentów po takim zabiegu potrzebuje intensywnej rehabilitacji. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Największy zabójca ze wszystkich nowotworów. Objawy są niecharakterystyczne

Profilaktyka nowotworów. Sześć najważniejszych zasad

Prosty test krwi wykryje raka i jego stadium

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | nowotwory głowy i szyi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL