Palenie jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Zwiększa ryzyko schizofrenii i depresji

Według naukowców z Bristolu palenie papierosów może być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju depresji i schizofrenii. Nowe ustalenia zaprezentowano podczas Międzynarodowego Kongresu Royal College of Psychiatrists. Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, dlaczego tak się dzieje, a także, by określić, jaką rolę palenie tytoniu odgrywa w innych chorobach psychicznych.

Palenie a zaburzenia psychiczne

Naukowcy z Bristolu przedstawili dane dotyczące liczby palaczy z zaburzeniami psychicznymi. W Anglii na sześć milionów palących papierosy 230 tysięcy zmaga się z poważnymi chorobami psychicznymi, a 1,6 miliona - z depresją lub zaburzeniami lękowymi.

Badacze znaleźli dowody na to, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko depresji i schizofrenii, ale także, że depresja i schizofrenia zwiększają prawdopodobieństwo palenia (przy czym dowody w tym kierunku były słabsze w przypadku schizofrenii). Z ich raportu wynika, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na schizofrenię od 53 do 127 proc., a depresji od 54 do nawet 132 proc.

Reklama

Dane te zostały udostępnione brytyjskiemu rządowi, który obecnie opracowuje plan skutecznych interwencji mających na celu ograniczenie palenia i wsparcia palących w rzuceniu nałogu na stałe. Funkcjonuje on jako "Tobacco Control Plan". Eksperci już wcześniej zwracali uwagę, że potrzebne są działania skupiające się na rozwiązaniu problemu palenia, które uwzględniałyby zdrowie psychiczne.

Wpływ palenia na zdrowie psychiczne. Eksperci radzą

Jeden z autorów badania, Marcus Munafò, profesor psychologii biologicznej na Uniwersytecie w Bristolu, cytowany przez uczelnię, zauważa: - Nie ma już wątpliwości, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego i powinno to być priorytetem w "Tobacco Control Plan".

- Osoby pracujące z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi muszą zrozumieć błędne koło dwukierunkowych skutków i zająć się błędnym kołem, w którym objawy choroby psychicznej powodują, że pacjenci palą więcej i są bardziej skłonni do uzależnienia. Jednocześnie palenie zwiększa również ryzyko późniejszej choroby psychicznej i nasila objawy. Niższe wskaźniki palenia poprawią ogólny poziom dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego - zaznacza. 

Dr Adrian James, prezes Royal College of Psychiatrists, podczas kongresu podkreślał: - Uzależnienie od palenia nie jest sprawą trywialną, powoduje poważne szkody zarówno dla ciała, jak i umysłu. Wskazywał też na rolę psychiatrów w całym procesie. - Palacze z zaburzeniami psychicznymi mogą rzucić palenie przy odpowiednim wsparciu pracowników służby zdrowia. Naszym obowiązkiem jako psychiatrów jest zaoferowanie im pomocy, której potrzebują, aby odnieść sukces - zwracał uwagę.

Palenie a zdrowie psychiczne. Głos byłej nałogowej palaczki

Podczas Międzynarodowego Kongresu Royal College of Psychiatrists głos zabrała także Joanne Hart, która w przeszłości nałogowo paliła i która cierpiała na depresję.

- Rzucenie palenia zmieniło moje życie na lepsze, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. To szokujące dowiedzieć się, że palenie mogło być jedną z przyczyn mojej depresji. Jako palacz wiedziałam, że szkodzę zdrowiu, ale w trudnych czasach łatwo było myśleć, że pomaga to psychicznie. Każdy powinien jednak wiedzieć, że jest odwrotnie - mówiła.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dzieci alkoholików. Tak może wyglądać ich przyszłość

Jak rzucić palenie? Kilka sprawdzonych sposobów

Polska największym na świecie eksporterem papierosów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: palenie tytoniu | zdrowie psychiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL