Tasiemiec - objawy u dzieci

Jak rozpoznać zakażenie tasiemcem u dziecka? Łatwo je pomylić z zatruciami pokarmowymi lub z anemią i wdrażać zupełnie nieadekwatne leczenie. Kilka symptomów powinno jednak zwrócić uwagę rodzica.

Jak dziecko zaraża się tasiemcem?

Larwy tasiemca żerują one na surowym mięsie wołowym. Zatem nim sięgniemy po mięso niedogotowane, dobrze przemyślmy, czy jest ono bezpieczne. Inną możliwością zarażenia się tasiemcem jest zabawa z domowymi zwierzętami. Tu uchronić może jedynie nawyk regularnego mycia rąk. 

Warto pamiętać, że u dziecka znacznie częściej niż u dorosłego występuje tzw. tasiemiec karłowaty. Bardzo ważne jest unikanie jedzenia poza domem, w miejscach, gdzie trudno zachować podstawowe zasady higieny, np. na placach zabaw. Tam w łatwy sposób dochodzi do zarażenia.

Objawy tasiemca u dzieci

Jeżeli dziecko:

Reklama

- ma bóle i zawroty głowy,

- wymiotuje, boli je brzuch,

- nie ma apetytu,

- nagle traci na wadze,

- czasem ma anemię i drgawki (zwłaszcza w przypadku zarażenia tasiemcem karłowatym)

Zwróćmy na to baczną uwagę! Bardzo możliwe, że dziecko jest zakażone tasiemcem nawet już kilka lat. Regularne badanie kału i odrobaczanie dzieci jest naprawdę istotną sprawą w działaniach profilaktycznych.

Jak pozbyć się tasiemca z organizmu dziecka?

W grę wchodzi leczenie farmakologiczne, aczkolwiek należy się nastawić na długą kurację. Leki bardzo prawdopodobnie nie zadziałają natychmiast, w tej sytuacji zatem trzeba ponowić kurację.

Co podawać, by tasiemiec nie chciał się rozgościć?

Są pewne potrawy, których tasiemiec zdecydowanie nie trawi. Należy do nich kiszona kapusta, czosnek i pestki z dyni. Warto nie skąpić ich w diecie dziecka, by mogło być naturalnie chronione.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL