Reklama

Trójglicerydy – obniżamy ich poziom już u dzieci

Podwyższony poziom trójglicerydów stanowi poważny powód do niepokoju. Trójglicerydy są w organizmie potrzebne, ale ich nadmiar jest szkodliwy dla organizmu. Co istotne zaś, problem ten spotykamy już u dzieci.

Funkcje trójglicerydów w organizmie

By żyć organizm potrzebuje zasobów energetycznych, a te stanowią właśnie trójglicerydy. Organiczna substancja tłuszczowa, jaką stanowią trójglicerydy stanowi właśnie największy magazyn energii. Tkanka tłuszczowa, bo to ona właśnie stanowi ten magazyn, jest w razie niedoborów energetycznych spalana.

Czynniki sprzyjające nadmiernemu podwyższeniu poziomu trójglicerydów

Nadmierny wzrost poziomu trójglicerydów niekoniecznie musi wiązać się z otyłością, ale wywołują go czynniki, które bardzo często jej sprzyjają. Składają się bowiem na nie m.in. nieodpowiednia, tłusta dieta, nadmierne spożywanie cukru, w wszystko to powiązane z siedzącym trybem życia. 

Reklama

Warto tu zauważyć, że wszystkie tu wymienione nieprawidłowości często charakteryzują obecnie tryb życia dzieci oraz młodzieży. Stąd wliczenie ich w poczet osób zagrożonych nadmiarem trójglicerydów we krwi.

Niebezpieczeństwa związane z nadmiarem trójglicerydów we krwi

Oczywiście w pierwszej kolejności efektem nadmiernego wzrostu poziomu glicerydów we krwi bywa otyłość. Ale nie jest to normą, dlatego należy być czujnym i zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości w badaniach kontrolnych. 

Konsekwencje lekceważenia problemu mogą być naprawdę groźne. Organizm narażony jest wtedy na niebezpieczeństwo wystąpienia cukrzycy typu 2, miażdżycy a w konsekwencji zawału. Może również pojawić się udar mózgu.

Kiedy zacząć obniżać poziom trójglicerydów u dziecka?

Jeżeli tylko w badaniach dziecka wyjdzie poziom przekraczający prawidłowy, czyli 100 mg/dl (<1,13 mmol/l), powinniśmy zacząć działać. Zaczynajmy jak najprościej: mniej kalorii, więcej ruchu. A z racji, że dla dziecka sami jesteśmy najlepszym wzorcem - sami zmieńmy niewłaściwą dietę i porzucajmy częściej złe nawyki.INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL