Reklama

Jak pomóc jąkającemu się dziecku?

Jąkanie to często występujące zaburzenie mowy, polegające na częstych powtórzeniach lub przedłużeniach dźwięków, sylab czy słów, bądź częstych pauzach zakłócających płynną mowę.

Nie ma cudownych metod na szybkie pozbycie się problemu jąkania, jednak im wcześniej zaprowadzimy jąkające się dziecko do specjalisty, aby ustalić z nim plan terapii, tym większe szanse na poprawę mowy dziecka i uporanie się z jąkaniem.

Rodzice, wychowawcy i nauczyciele mogą wspomóc proces terapii jąkania korzystając z następujących wskazówek.

1. Staraj się nie wzbudzać w dziecku niepokoju dotyczącego jąkania.

 Rodzice, którzy przejawiają zbyt wiele troski o swoje jąkające się dziecko, stwarzają  ryzyko jego alienacji i podświadomie wywołują w nim wstyd i niepokój dotyczący zacinania się. To bardziej szkodzi postępom dziecka, niż pomaga.

Reklama

2. Unikaj stresujących sytuacji społecznych.

 Stwarzanie czy umieszczanie dziecka w stresujących dla niego sytuacjach w celu oswojenia go ze stresem zazwyczaj przynosi odwrotny skutek. Staraj się unikać takich sytuacji, bądź łagodzić je, jeśli już wystąpią.

3. Słuchaj cierpliwie, nie przerywaj.

 Gdy dziecko próbuje ci coś przekazać, uzbrój się w cierpliwość. Pozwól mu samodzielnie skończyć to, co chce powiedzieć. Swoją postawą okaż mu szacunek i akceptację, nawet jeśli będzie się bardzo zacinało. Następnym razem pójdzie mu lepiej, gdy nie będzie obawiało się przerywania czy krytyki z twojej strony.

4. Rozmawiaj o jąkaniu, gdy dziecko zacznie pytać.

 Nie unikaj tematu, ale też sam go nie rozpoczynaj. Poczekaj, aż dziecko samo przyjdzie porozmawiać z tobą o swoich trudnościach. Jeśli twoje dziecko chce o tym rozmawiać, poświęcić swój czas, aby omówić, przez co może przechodzić oraz jakie są możliwości w leczeniu jąkania. Niech Twoje dziecko wie, że rozumiesz jego frustrację.

5. Współpracuj z logopedą.

 Umów się na indywidualną rozmowę z terapeutą mowy twojego dziecka i wspólnie ustalcie plan działania. Logopeda poradzi, w jakich sytuacjach należy poprawiać dziecko, a w jakich lepiej tego nie robić. Zastosuj się do innych zaleceń terapeuty (np. ograniczenie oglądania telewizji), jeśli będzie je miał.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL