Objawy i leczenie zapalenia zatok u dziecka
Katar u twojego dziecka podejrzanie się przedłuża? Uważaj, to może być symptom zapalenia zatok, a z tą chorobą nie ma żartów. Co musisz o niej wiedzieć i jak rozpoznać jej pierwsze oznaki?
Zapalenie zatok bywa ignorowane, ponieważ myli się je często ze zwykłym katarem. Gdy katar trwa dłużej niż dwa tygodnie, dziecko nie ma zdiagnozowanej alergii, a wydzielina z nosa jest gęsta i trudna do wydmuchania, należy udać się do lekarza, by zbadał zatoki.
Podobnie niepokojącymi objawami są uporczywe ataki kaszlu w nocy i nad ranem. Spowodowane są one wydzieliną spływającą z zatok do gardła.
Infekcje zatok u dzieci mogą być wywołane różnymi przyczynami, z których najczęściej wymienia się infekcje wirusowe, takie jak katar, przeziębienie czy grypa. Przyczyniają się one do stanu zapalnego i obrzęku błony śluzowej nosa. Upośledzony zostaje wtedy przepływ powietrza między nosem a zatokami, co sprzyja wnikaniu wirusów.
Innym czynnikiem wywołującym zapalenie zatok jest alergia, przerost migdałka gardłowego lub schorzenia ogólnoustrojowe. Przyczyną zapalenia zatok może też być refluks żołądkowo-przełykowy oraz zmiany w budowie anatomicznej.
Podstawą w takim przypadku jest dbałość o odpowiednie oczyszczanie nosa. Na bieżąco należy ułatwiać to dziecku aplikując mu regularnie wodę morską lub sól fizjologiczną, które rozrzedzą wydzielinę i nawilżą śluzówkę nosa.
Poza tym, lekarz zleca zwykle leki o działaniu mukolitycznym i zmniejszającym obrzęk. W ostrych przypadkach zapalenia zatok sięga się po antybiotyki, co wiąże się z dłuższą terapią.