Reklama

Objawy i leczenie zapalenia zatok u dziecka

Katar u twojego dziecka podejrzanie się przedłuża? Uważaj, to może być symptom zapalenia zatok, a z tą chorobą nie ma żartów. Co musisz o niej wiedzieć i jak rozpoznać jej pierwsze oznaki?

Zatoki - zapalenie, objawy

Zapalenie zatok bywa ignorowane, ponieważ myli się je często ze zwykłym katarem. Gdy katar trwa dłużej niż dwa tygodnie, dziecko nie ma zdiagnozowanej alergii, a wydzielina z nosa jest gęsta i trudna do wydmuchania, należy udać się do lekarza, by zbadał zatoki. 

Podobnie niepokojącymi objawami są uporczywe ataki kaszlu w nocy i nad ranem. Spowodowane są one wydzieliną spływającą z zatok do gardła.

Zatoki i ich stany zapalne - przyczyny

Infekcje zatok u dzieci mogą być wywołane różnymi przyczynami, z których najczęściej wymienia się infekcje wirusowe, takie jak katar, przeziębienie czy grypa. Przyczyniają się one do stanu zapalnego i obrzęku błony śluzowej nosa. Upośledzony zostaje wtedy przepływ powietrza między nosem a zatokami, co sprzyja wnikaniu wirusów. 

Reklama

Innym czynnikiem wywołującym zapalenie zatok jest alergia, przerost migdałka gardłowego lub schorzenia ogólnoustrojowe. Przyczyną zapalenia zatok może też być refluks żołądkowo-przełykowy oraz zmiany w budowie anatomicznej.

Postępowanie, gdy zainfekowane są zatoki dziecka

Podstawą w takim przypadku jest dbałość o odpowiednie oczyszczanie nosa. Na bieżąco należy ułatwiać to dziecku aplikując mu regularnie wodę morską lub sól fizjologiczną, które rozrzedzą wydzielinę i nawilżą śluzówkę nosa. 

Poza tym, lekarz zleca zwykle leki o działaniu mukolitycznym i zmniejszającym obrzęk. W ostrych przypadkach zapalenia zatok sięga się po antybiotyki, co wiąże się z dłuższą terapią.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL