Zmora rodziców dzieci przedszkolnych i szkolnych. Skuteczne metody na wszy

Wraz z pierwszym dzwonkiem dzieci powracają do szkół, rozpoczynając kolejny rok nauki. Sen z oczu spędzać mogą zadania domowe, sprawdziany, ale także one - małe pasożyty, które rozprzestrzeniają się bardzo szybko między dziećmi, mając do tego idealne warunki. Zwalczyć je nie jest łatwo, ale znając kilka sposobów, można nawet zapobiec rozwojowi choroby. Czym są wszy, jak można się nimi zarazić i - co najważniejsze - jak się ich pozbyć? Odpowiadamy.

Wszawica - co to za choroba?

Kiedyś wszawica była kojarzona z chorobą ludzi, którzy nie dbają o higienę osobistą. Utożsamiana była z człowiekiem brudnym i zaniedbanym. Nic bardziej mylnego, bowiem wszy rozprzestrzeniają się bez względu na status społeczny i utrzymany poziom higieny.

Wszy to stawonogi pasożytujące na skórze człowieka. Ich cykl życia jest bardzo długi, ponieważ od momentu złożenia jajeczka (gnidy) do wyklucia się nimfy mija aż tydzień. Aby nimfa stała się dorosłą postacią wszy, musi upłynąć kolejny tydzień, a jej całkowita długość życia wynosi do 40 dni. Każdego dnia wesz składa ok. 5-10 jaj dziennie. Zbyt późne wykrycie gnid i wszy skutkuje silnie rozwiniętą wszawicą.

Reklama

Wszawica dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 3 od 10 lat, jednak można się nią zarazić w innych, dużych zbiorowiskach ludzi: na koloniach, w noclegowniach czy domach pomocy.    

Jak można zarazić się wszawicą?

Wszy potrzebują bezpośredniego kontaktu, by móc przemieścić się z żywiciela na żywiciela. Szkoły i przedszkola stwarzają do tego idealne warunki, ponieważ dzieci żyją ze sobą w bliskich relacjach. Chętnie się przytulają, bawią, grają i są to czynności, w których dominuje kontakt bezpośredni. Wesz przechodzi ze skóry głowy na drugą osobę, składając na niej jaja.

Jaja wszy są niewielkie, o jasnym kolorze, przypominają zatem łupież, łuszczącą się skórę lub piach we włosach, który jest naturalnym zjawiskiem u dzieci. Z tego powodu tak łatwo jest pominąć moment składania samych jaj, a wszawica jest wykrywalna w momencie, kiedy na głowie bytują już dorosłe wszy.

Objawy wszawicy

Wszy, bytując na skórze głowy, najczęściej zagnieżdżają się w okolicy skroniowej, potylicy, a także za uszami dziecka. Pierwszym objawem jest uporczywe swędzenie w tych właśnie miejscach, ponieważ wszy żywią się krwią, wbijając swój aparat gębowy w skórę. Tym samym wpuszczają toksyny, które wywołują uporczywy świąd, prowadzący do rozdrapań i krwawień.

Drapanie u dziecka zauważalne jest również przez sen, a jeśli w porę nie zostanie wprowadzone leczenie wszawicy, mogą pojawić się przerzedzenia włosów związane z otarciami skóry głowy. W najtrudniejszych przypadkach może dojść również do nadkażeń bakteryjnych rozdrapanych ran na skórze głowy.

Objawem świadczącym o wszawicy są małe, jasne jaja przyczepione do włosów. Z wyglądu przypominają łupież, jednak, po ich uchwyceniu, nie jest łatwo je strącić jak przesuszoną skórę głowy.

Pewnym objawem wszawicy są zauważalne, małe, czarne wszy ukrywające się pod pasmami włosów dziecka, tuż przy skórze.

Jak zapobiegać wszawicy?

Najlepszą metodą walki z wszawicą jest profilaktyka. Jeśli dziecko regularnie uczęszcza do przedszkola lub szkoły, warto zaopatrzyć je w specjalne opaski oraz gumki do włosów, które są nasączone olejkami eterycznymi. Zazwyczaj są to olejki: lawendowy, eukaliptusowy oraz anyżowy. Takie dodatki do włosów skutecznie odstraszają wszy, nie pozwalając im przenieść się na głowę żywiciela.

W przypadku dzieci z krótkimi fryzurami - w aptekach można otrzymać preparaty w sprayu, którymi każdorazowo przed wyjściem do szkoły czy przedszkola należy spryskać włosy. Te aerozole to również mieszkanka olejków, które mają za zadanie bronić głowę przed niechcianymi pasożytami.

Sposób na wszy prosto z apteki

Jeżeli doszło do zarażenia wszawicą, niezwłocznie należy zakupić specjalny preparat w aptece. Warto wybrać te, do których dodawany jest specjalny grzebień do wyczesywania wszy i gnid. Należy pamiętać, że wszy nie da się usunąć jedynie poprzez dokładne umycie skóry głowy i włosów, bowiem wszy nie można utopić.

Specjalne preparaty apteczne to przede wszystkim oleje, które mają za zadanie udusić wszy i pozbyć się żywych osobników. Ponadto zmniejszają one przyczepność jaj do włosów i ułatwiają wyczesywanie gnid. Każdorazowo po zastosowaniu preparatu na głowę należy wyczesać dokładnie pasmo po paśmie włosów, ponieważ niedokładne pozbycie się jaj spowoduje, że za kilka dni wydostaną się z nich nimfy, a następnie przekształcą się w wszy.

Naturalny sposób na wszy

Identyczny efekt uzyskamy, nakładając na głowę dziecka oleje: herbaciany czy kokosowy. Do oleju można dodać jeden ze wspomnianych wyżej olejków eterycznych. Oprócz tego dodaje się majonez oraz ocet, a następnie tak przygotowaną miksturę należy dokładnie wmasować w skórę głowy oraz pasma włosów.

Na włosach olej powinien zostać ok. godziny, a następnie należy dokładnie wyczesać włosy, pozbywając się gnid. Nawet jeżeli udało nam się pozbyć wszy, to należy pamiętać, że gnidy są trudno dostrzegalne, a kurację olejem należy powtarzać przez kolejne trzy dni, wraz z wyczesywaniem.

Jeśli jeden z członków rodziny jest zarażony wszawicą, kuracji powinna poddać się cała rodzina, ponieważ przez bliskie kontakty z dzieckiem jesteśmy tak samo narażeni na chorobę.

Prostownica zniszczy gnidy

Bardzo skutecznym sposobem jest niszczenie gnid za pomocą prostownicy. Należy ustawić jej maksymalną temperaturę, a następnie prostować pasmami włosy dziecka. Prostownicę należy przyłożyć jak najbliżej cebulki włosa, jednak zachowując szczególną ostrożność, by nie doszło do poparzenia.

Płukanki na włosy na bazie oleju

Kilkanaście kropel oleju tymiankowego i rozmarynowego należy wlać do wody, a następnie takim roztworem spłukiwać włosy. Trzeba pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia. Dzięki takiemu zabiegowi zmniejszymy przyczepność wszy oraz jaj do włosa.

Pranie jako profilaktyka wszawicy

Wszy nie zagnieżdżają się w maskotkach czy na dywanach, ponieważ do przeżycia potrzebują krwi. Rozpoznanie wszawicy u dziecka nie jest równoznaczne z koniecznością prania wszystkiego, z czym miało ono kontakt, bowiem wszy poza głową swojego żywiciela żyją zaledwie jeden dzień.

Warto jednak systematycznie prać pościel dziecka w wysokiej temperaturze, a także systematycznie kontrolować swoją skórę głowy oraz innych domowników. Często powinno się również prać ręczniki oraz starannie myć wszystkie przybory do czesania włosów.


CZYTAJ TAKŻE:

Jakie są objawy owsików i jak je leczyć?

Objawy glistnicy i skuteczne sposoby leczenia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wszawica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL