Karmiono cię naturalnie czy mlekiem modyfikowanym? To wpływa na inteligencję!

Wybór sposobu karmienia nowonarodzonego dziecka zawsze należy do matki i to ona podejmuje decyzję, czy chce karmić piersią, czy zdecyduje się na podanie mleka modyfikowanego. Z różnych względów kobiety nie decydują się bądź po prostu nie mogą karmić piersią. Należy jednak podkreślić, że korzyści płynące z takiego sposobu karmienia są olbrzymie zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Co daje karmienie piersią i jakie przynosi skutki?

Karmienie piersią a mleko modyfikowane

Mleka modyfikowane podlegają ścisłym wymogom, jakie muszą spełnić, by zostały dopuszczone do sprzedaży jako bezpieczna i zdrowa forma karmienia noworodków i niemowląt, których matki nie chcą lub nie mogą karmić piersią. Zawierają w sobie niezbędne składniki odżywcze, dostosowane do wieku dziecka. 

Mleko kobiece, oprócz niezbędnych substancji odżywczych i budulcowych, zawiera w sobie o wiele więcej innych substancji, których nie da się pozyskać w trakcie tworzenia mleka modyfikowanego. W mleku matki znajdują się przede wszystkim przeciwciała, immunoglobuliny, czynniki przeciwzapalne, stymulujące odporność dziecka, ale także mleko to jest lekkostrawne, doskonale przyswajalne przez niedojrzały i wrażliwy układ pokarmowy maluszka.

Reklama

Karmienie piersią zwiększa iloraz inteligencji

Brazylijscy naukowcy przeprowadzili badania na wśród 3,5 tys. dzieci, porównując ich iloraz inteligencji ze sposobem, w jaki były one karmione w okresie niemowlęcym.

Udowodniono, że dzieci karmione piersią cechował szybszy rozwój umysłowy, a także uzyskiwały one lepsze wyniki w testach na inteligencję. W trakcie badań koncentrowano się nie tylko na sposobie karmienia, ale również na tym, jak długo dzieci były karmione piersią, a kiedy przechodziły na karmienie mlekiem modyfikowanym. W badaniach wykazano, że poziom IQ był najwyższy u tych dzieci, które były najdłużej karmione piersią.

Badania zostały opublikowane w "The Lancet Global Health".

Czytaj więcej: Czy w czasie karmienia piersią można brać antybiotyki?

Mleko matki przyspiesza rozwój układu nerwowego

Liczne badania, koncentrujące się na korzyściach płynących z karmienia piersią wskazują, że dzieci karmione mlekiem matki osiągają lepsze wyniki w kwestii rozwoju poznawczego. Substancje zawarte w mleku kobiecym sprzyjają rozwojowi układu nerwowego, przyspieszają zdolność uczenia się i zapamiętywania przez dzieci.

Australijscy naukowcy przeprowadzili badania na licznej grupie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym pod kątem występowania u nich zaburzeń psychicznych, a sposobem karmienia w okresie wczesnodziecięcym. Na podstawie zebranych danych ujawnili, że dzieci karmione piersią rzadziej chorowały z powodu zaburzeń lękowych czy depresji, niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym.

Karmienie piersią dodaje pewności siebie

W trakcie karmienia piersią w organizmie kobiety dochodzi do wydzielania się oksytocyny, która wpływa na kondycję psychiczną i stany emocjonalne matki. Jej wysokie stężenie sprawia, że u kobiet w czasie laktacji spada poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ponadto oksytocyna uspokaja, pomaga zredukować napięcia emocjonalne, poprawia nastrój i jest odpowiedzialna za budowanie więzi i relacji, w tym także z dzieckiem.

Kobiety karmiące piersią rzadziej zapadają na depresję poporodową i łatwiej odnaleźć im się w nowej roli matki, zwłaszcza w początkowym, niełatwym okresie po porodzie.

Redukcja kortyzolu, regulowanie emocji oraz utrzymanie dobrego nastroju wpływa także na redukcję nadprogramowych kilogramów, jakie pojawiły się w trakcie trwania ciąży. Ponadto w okresie laktacji kobieta karmiąca spala o 500 kalorii więcej w ciągu dnia.

CZYTAJ TAKŻE:

Karmienie piersią - najczęściej popełniane błędy przez młodą mamę

Szczepienie przeciw covid w czasie starań o dziecko i podczas ciąży

Witaminy i składniki mineralne niezbędne dla rozwoju dziecka. Lista


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: karmienie piersią zalety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL