Kinezjologia edukacyjna - wskazania i ćwiczenia

Kinezjologia edukacyjna (Metoda Dennisona) to metoda terapii rozmaitych zaburzeń opracowana przez dr Paula Dennisona i jego żonę Gaiil Dennison. Zwana jest również gimnastyką mózgu i ma mieć wpływ na poprawę koncentracji, umiejętności czytania i pisania, a także na koordynację ruchową.


Kinezjologia edukacyjna - wskazania

Jest to metoda polecana przede wszystkim w terapii dzieci:

- nadpobudliwych (ADHD)

- z autyzmem

- z zespołem Downa

- z upośledzeniem umysłowym

- z porażeniem dziecięcym

- z trudnościami w szkole (dysleksja, dysortografia)

- z zaburzoną koncentracją.

 

Kinezjologia edukacyjna wpływa na lepsze rozumowanie dzięki wydłużeniu koncentracji. Oddziaływając na półkule mózgowe i ich lepszą koordynację można wspomóc naukę czytania, pisania i komunikacji. Jest to metoda, która dodatkowo uspokaja i rozluźnia organizm, a więc staje się przydatna w przypadku silnych i długotrwałych stresów oraz w zaburzeniach lękowych.

Reklama

 

Kinezjologia edukacyjna - przykładowe ćwiczenia

Kinezjologia edukacyjna najczęściej kojarzona jest z ćwiczeniem zwanym leniwe ósemki. Polega ono na kreśleniu przed sobą kciukiem ósemek, zaczynając od środka w lewą stronę i w górę. Oczy powinny podążać za palcem. 

Takie ćwiczenie powtarza się wielokrotnie raz jedną ręką, raz drugą, a także obiema na raz. To podstawowe ćwiczenie koordynujące lewą i prawą półkulę mózgową, a dokładnie ośrodki wzroku.

 

Inne znane ćwiczenia Metody Dennisona:

- ruchy naprzemienne kończyn

- rysowanie oburącz jednocześnie (lustrzane odbicie)

- krążenie szyją

- ósemki alfabetyczne

- aktywna ręka

- pompowanie piętą

- słoń.

Całość ćwiczeń można podzielić na podstawowe części: przekraczające linię środkową, energetyzujące, rozciągające oraz podnoszące pozytywne nastawienie. Efekt daje wykonywana gimnastyka mózgu w odpowiedniej kolejności i w wymiarze kompleksowym.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL