Napadowe bóle brzucha? To może być migrena brzuszna. Na to uważaj

Napady silnego bólu zlokalizowane w obszarze pępka, którym zwykle towarzyszą inne, równie uciążliwe objawy, to może być migrena brzuszna. Ta przypadłość dotyczy przede wszystkim dzieci i może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie oraz wyraźnie obniżyć jakość życia. Co powoduje migrenę brzuszną? Jak się ona objawia? Czy można ją leczyć? Jak jej unikać? Wyjaśniamy.

Migrena brzuszna - czym jest?

Migrena brzuszna, poza lokalizacją dolegliwości, nie różni się w zasadzie niczym od klasycznej migreny. Osoby dotknięte tą przypadłością odczuwają silny, napadowy epizod bólu obejmujący układ pokarmowy. Opisywany problem dotyczy przede wszystkim dzieci, stąd alternatywna nazwa - "dziecięcy zespół okresowy".

Co ciekawe, maluchy cierpiące na migrenę brzuszną poza nią nie przejawiają zazwyczaj żadnych innych nieprawidłowości zdrowotnych. Natomiast u dorosłych migrena brzuszna należy do rzadkości, przy czym, jeśli już występuje, zaczyna się raczej we wczesnym dzieciństwie i postępuje wraz z biegiem lat, by ostatecznie przeistoczyć się w klasyczną postać choroby.

Reklama

Przyczyny migreny brzusznej

Mechanizm powstawania napadów migreny brzusznej nie jest dobrze poznany. Wiadomo, że podczas rozwoju zarodkowego układ nerwowy i zarodkowy kształtują się z tej samej tkanki, dlatego też są w pewien sposób skomunikowane. Można zatem założyć, że wszelkiego rodzaju napady migreny, w tym te brzuszne, zaczynają się w mózgu, a dopiero później schodzą do niższych partii organizmu, powodując zmiany zapalne w jelitach i wydzielanie przez nie wielu czynników zapalnych, które podrażniają zakończenia nerwowe, wywołując uczucie bólu. Istnieją doniesienia sugerujące, że napady mogą być wynikiem obciążeń genetycznych - 90 proc. dzieci cierpiących na to schorzenie miało rodzica lub rodzeństwo, u których występowała migrena.

Migrena brzuszna - objawy

Typowym objawem migreny brzusznej jest ból brzucha zlokalizowany wokół linii pępka, który ma bardzo silne natężenie. Jest dokuczliwy, na tyle, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Ataki trwają od dwóch do 72 godzin, a pomiędzy nimi mogą nie występować żadne inne objawy. 

Zdarza się jednak, że migrena brzuszna poza bólem manifestuje się także: 

  • światłowstrętem
  • utratą apetytu, 
  • nudnościami, 
  • wymiotami, 
  • bladością skóry,
  • bólem głowy.

Jak leczy się migrenę brzuszną?

Badania wskazują, że bóle migrenowe u najmłodszych mogą być związane z lękiem separacyjnym, czyli strachem przed rozstaniem z bliskimi osobami, zazwyczaj z mamą, z którą dziecko spędza najwięcej czasu. W przypadku istnienia podejrzenia co do psychicznego podłoża migreny u dzieci w leczeniu stosuje się trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub SSRI. Przed wdrożeniem farmaceutyków z tej grupy małego pacjenta poddaje się dokładnym badaniom, w tym EKG i analizie biochemicznej krwi. 

Jeśli napadowi migreny towarzyszą silne wymioty, należy pamiętać o piciu dużej ilości płynów, po to, by nie doprowadzić do odwodnienia.

Łagodne symptomy migreny brzusznej ustępują po: odpoczynku, zastosowaniu środków przeciwbólowych - paracetamolu, ibuprofenu oraz tryptanów, a także wyciszeniu w pomieszczeniu pozbawionym intensywnych bodźców. 

Warto wspomnieć, że istnieje możliwość leczenia profilaktycznego migreny brzusznej, które ma na celu zapobieganie napadom. Wskazane jest u tych pacjentów, u których ataki bólu dezorganizują życie i istotnie obniżają jego jakość.

Pomocne w leczeniu migreny brzusznej będzie unikanie czynników, które mogą ją powodować, czyli: niewysypiania się, stresu, odwodnienia, głodu, niewłaściwej diety i ostrego światła.

Migrena brzuszna a dieta

Wszystkim cierpiącym na migrenę brzuszną sugeruje się unikanie: serów pleśniowych, czekolady, owoców cytrusowych, kakao i orzechów, a także wszelkich produktów zawierających spore ilości sztucznych barwników. Za czynnik prowokujący migrenę brzuszną można uznać pokarm, po którego zjedzeniu wystąpił napad. Warunkiem jest jednak, by nie miało to miejsca później niż 48 godzin po spożyciu (zwykle po kilku godzinach). 

Na szczęście niewiele osób dotkniętych migreną wykazuje związek pomiędzy zjedzeniem czegoś a wystąpieniem napadu. Warto również wspomnieć, że pokarm, który był prawdopodobną przyczyną pojedynczego napadu migreny, nie musi powodować jej za każdym razem.

Migrena brzuszna a używki

Zależność pomiędzy kofeiną a migreną brzuszną jest o tyle nietypowa, że kofeina stosowana jest jako lek na tę przypadłość. Badania populacyjne udowadniają jednak, że migrena częściej występuje u osób dorosłych i nastolatków często spożywających kawę. Ale nagłe odstawienie kofeiny nie jest wskazane. Najrozsądniej zachować umiar.

Częste spożywanie alkoholu sprzyja występowaniu migreny przewlekłej. Alkohol może dodatkowo indukować napad migreny (aż u 18 do 76 proc. osób podatnych na ten czynnik). 

Najbardziej niebezpiecznym trunkiem dla migreników pozostaje czerwone wino.

CZYTAJ TAKŻE: 

Budzikowy ból głowy. Dlaczego w nocy boli głowa? 

Cierpisz na migrenę? Sprawdź dokładnie zawartość swojej lodówki

Jak pozbyć się bólu głowy w 30 sekund? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: migrena | objawy migreny | bóle brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL