Światło wydaje ci się zbyt jasne, więc mrużysz oczy? Mamy wyjaśnienie

Każdy ma pewien poziom wrażliwości na światło. Jednak nie jest normalnym, kiedy podczas ekspozycji na światło - zarówno słoneczne, jak i sztuczne, nawet o niewielkim natężeniu, pojawia się ból lub dyskomfort. Wtedy mówimy o światłowstręcie. Przyczyn światłowstrętu jest wiele, ale najczęściej nadwrażliwość na światło współwystępuje z migreną. Co powinieneś wiedzieć o fotofobii?

Światłowstręt - czym jest?

Światłowstręt (fotofobia) to nadwrażliwość oczu na światło. Niektórzy tylko mrużą oczy w jasno oświetlonym pomieszczeniu lub na zewnątrz, w słoneczny dzień. U innych ekspozycja na każdy rodzaj światła powoduje ból i znacząco wpływa na jakość życia.

Światłowstręt to jedna z częstszych dolegliwości wzrokowych. Nie jest stanem chorobowym, ale objawem innego problemu. Nadwrażliwość oczu na światło występuje u nawet 90 proc. osób cierpiących na migrenę i ok. 75 proc. osób z zespołem suchego oka.

Polecamy: Naturalne sposoby na wzmocnienie wzroku

Reklama

Przyczyny nadwrażliwości na światło

Migrena to najczęstsza przyczyna nadwrażliwości na światło. Na migrenę cierpi 11-12 proc. społeczeństwa. W Polsce to problem nawet 4,5 mln osób, z czego ok. 10 proc. ma migrenę przewlekłą i kilkanaście dni w miesiącu zmaga się z bólami głowy. Kobiety trzykrotnie częściej niż mężczyźni chorują na migrenę.

Światłowstręt może być związany z kondycją naszych oczu. Poza wspomnianym tu już zespołem suchego oka wymienia się następujące przyczyny okulistyczne nadwrażliwości na światłozapalenie spojówek, zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki, zaćmęjaskrę, uszkodzenie siatkówki, kurcz powiek. Zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych lub noszenie źle dopasowanych, oparzenie słoneczne oczu, a także powrót do zdrowia po operacji oka również mogą powodować światłowstręt.

Nadwrażliwość na światło może świadczyć także o tak poważnych stanach jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, o krwotoku podpajęczynówkowym, postępującym porażeniu nadjądrowym czy guzach przysadki mózgowej. Światłowstręt pojawia się również przy odrze, grypie i wściekliźnie.

Fotofobia może być też skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Do tej grupy należą m.in.: benzodiazepiny, barbiturany, haloperidol, chlorochina, tetracyklina i doksycyklina.

Wstręt do światła występuje również u osób mających kaca

Światłowstręt - objawy

Zwykle światłowstręt dotyczy obu oczu. Rzadko problemy występują tylko w jednym oku.  

Objawy, które wskazują na światłowstręt, to:

  • ból lub dyskomfort podczas patrzenia w światło,
  • poczucie, że normalne światło jest zbyt jasne,
  • niechęć do światła,
  • odwracanie wzroku od światła,
  • mrużenie oczu,
  • częste mruganie,
  • częste zamykanie oczu,
  • nadmierne łzawienie oczu,
  • poczucie, że oczy są nadmiernie suche.

Często światłowstrętowi towarzyszą inne objawy, w tym: zmęczenie, nudności, bóle i zawroty głowy.

Jeśli wraz ze światłowstrętem występuje nagły i silny ból głowy, który nasila się z tyłu, jeśli pojawia się sztywność karku, dezorientacja, zaburzenia świadomości, gorączka, wymioty, drętwienie ciała - należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Jak leczy się światłowstręt?

Konieczne jest znalezienie podstawowej przyczyny światłowstrętu. I tak np., jeśli za nadwrażliwość na światło odpowiada zaćma, może być konieczna operacja. Jeśli to migrena, mogą być potrzebne leki bez recepty lub na receptę. W innych przypadkach konieczne mogą okazać się antybiotyki, leki przeciwzapalne czy krople do oczu.

Jak złagodzić objawy światłowstrętu? Zaleca się m.in.: zmniejszenie ekspozycji na światło, noszenie czapki, okularów przeciwsłonecznych lub fotochromowych, unikanie używania świetlówek w pomieszczeniach oraz zmniejszenie jasności urządzeń elektronicznych takich jak telewizory, telefony i komputery.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zwyrodnienie plamki żółtej. Plaga naszych czasów

Ten kolor oczu jest najatrakcyjniejszy dla mężczyzn

Jak to możliwe, że w niebieskich oczach nie ma nic niebieskiego?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: problemy ze wzrokiem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL