Światło wydaje ci się zbyt jasne, więc mrużysz oczy? Mamy wyjaśnienie
Każdy ma pewien poziom wrażliwości na światło. Jednak nie jest normalnym, kiedy podczas ekspozycji na światło - zarówno słoneczne, jak i sztuczne, nawet o niewielkim natężeniu, pojawia się ból lub dyskomfort. Wtedy mówimy o światłowstręcie. Przyczyn światłowstrętu jest wiele, ale najczęściej nadwrażliwość na światło współwystępuje z migreną. Co powinieneś wiedzieć o fotofobii?
Światłowstręt (fotofobia) to nadwrażliwość oczu na światło. Niektórzy tylko mrużą oczy w jasno oświetlonym pomieszczeniu lub na zewnątrz, w słoneczny dzień. U innych ekspozycja na każdy rodzaj światła powoduje ból i znacząco wpływa na jakość życia.
Światłowstręt to jedna z częstszych dolegliwości wzrokowych. Nie jest stanem chorobowym, ale objawem innego problemu. Nadwrażliwość oczu na światło występuje u nawet 90 proc. osób cierpiących na migrenę i ok. 75 proc. osób z zespołem suchego oka.
Polecamy: Naturalne sposoby na wzmocnienie wzroku
Migrena to najczęstsza przyczyna nadwrażliwości na światło. Na migrenę cierpi 11-12 proc. społeczeństwa. W Polsce to problem nawet 4,5 mln osób, z czego ok. 10 proc. ma migrenę przewlekłą i kilkanaście dni w miesiącu zmaga się z bólami głowy. Kobiety trzykrotnie częściej niż mężczyźni chorują na migrenę.
Światłowstręt może być związany z kondycją naszych oczu. Poza wspomnianym tu już zespołem suchego oka wymienia się następujące przyczyny okulistyczne nadwrażliwości na światło: zapalenie spojówek, zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki, zaćmę, jaskrę, uszkodzenie siatkówki, kurcz powiek. Zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych lub noszenie źle dopasowanych, oparzenie słoneczne oczu, a także powrót do zdrowia po operacji oka również mogą powodować światłowstręt.
Nadwrażliwość na światło może świadczyć także o tak poważnych stanach jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, o krwotoku podpajęczynówkowym, postępującym porażeniu nadjądrowym czy guzach przysadki mózgowej. Światłowstręt pojawia się również przy odrze, grypie i wściekliźnie.
Fotofobia może być też skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Do tej grupy należą m.in.: benzodiazepiny, barbiturany, haloperidol, chlorochina, tetracyklina i doksycyklina.
Wstręt do światła występuje również u osób mających kaca.
Zwykle światłowstręt dotyczy obu oczu. Rzadko problemy występują tylko w jednym oku.
Objawy, które wskazują na światłowstręt, to:
- ból lub dyskomfort podczas patrzenia w światło,
- poczucie, że normalne światło jest zbyt jasne,
- niechęć do światła,
- odwracanie wzroku od światła,
- mrużenie oczu,
- częste mruganie,
- częste zamykanie oczu,
- nadmierne łzawienie oczu,
- poczucie, że oczy są nadmiernie suche.
Często światłowstrętowi towarzyszą inne objawy, w tym: zmęczenie, nudności, bóle i zawroty głowy.
Jeśli wraz ze światłowstrętem występuje nagły i silny ból głowy, który nasila się z tyłu, jeśli pojawia się sztywność karku, dezorientacja, zaburzenia świadomości, gorączka, wymioty, drętwienie ciała - należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.
Konieczne jest znalezienie podstawowej przyczyny światłowstrętu. I tak np., jeśli za nadwrażliwość na światło odpowiada zaćma, może być konieczna operacja. Jeśli to migrena, mogą być potrzebne leki bez recepty lub na receptę. W innych przypadkach konieczne mogą okazać się antybiotyki, leki przeciwzapalne czy krople do oczu.
Jak złagodzić objawy światłowstrętu? Zaleca się m.in.: zmniejszenie ekspozycji na światło, noszenie czapki, okularów przeciwsłonecznych lub fotochromowych, unikanie używania świetlówek w pomieszczeniach oraz zmniejszenie jasności urządzeń elektronicznych takich jak telewizory, telefony i komputery.
CZYTAJ TAKŻE:
Zwyrodnienie plamki żółtej. Plaga naszych czasów
Ten kolor oczu jest najatrakcyjniejszy dla mężczyzn
Jak to możliwe, że w niebieskich oczach nie ma nic niebieskiego?