Trening w domu - jakich sprzętów potrzebujesz?

Chcesz ruszyć w bój o idealną sylwetkę, poprawić kondycję, a przede wszystkim zadbać o zdrowie? Wspaniale. Jeśli póki co z siłownią ci nie po drodze, zacznij ćwiczyć w domu. Dobra wiadomość jest taka, że nie będziesz potrzebować specjalistycznego i drogiego sprzętu, pierwsze zakupy to akcesoria absolutnie podstawowe. Z czasem możesz dokupić kolejne, rozbudowując swoje prywatne centrum fitness.

Co będzie potrzebne do domowego treningu na samym początku?

Odpowiednie obuwie - wygodne, dobrze amortyzujące, oddychające. Na butach nie oszczędzaj, bo to przede wszystkich do nich zależy, czy w trakcie ćwiczeń nie ucierpią stopy ani kręgosłup. Trampki i tenisówki odpadają. Doradzamy zakup w profesjonalnym sklepie sportowym - sprzedawcy w takich miejscach są kompetentni i udzielą ci wszystkich wskazówek. Pamiętaj o podstawowej zasadzie - buty do biegania nadają się też do ćwiczeń, ale nie odwrotnie - nigdy nie biegaj w butach do fitnessu. 

Sportowy stanik - jest konieczny, bo ten zwykły, który nosisz na co dzień, nie zamortyzuje wstrząsów, którym poddawany jest biust podczas ćwiczeń. Dobrze dobrany sportowy top (ze średnim wsparciem lub dużym, w przypadku większego biustu) ograniczy ruch piersi i zapobiegnie ich deformacji oraz utracie jędrności. 

Mata do ćwiczeń - to sprawa kluczowa. Ćwicząc na przesuwającym się kocu ryzykujesz poślizgnięcie się i upadek. Na podłodze nie będzie wygodnie. Jednak mata macie nierówna. Te typowe, przeznaczone do ćwiczeń rolują się i zawijają na końcach, przez co są niepraktyczne. Zamiast nich wybierz matę do jogi lub do pilatesu. One też zwija się w rulon, ale rozwinięte przylegają płasko do podłogi. 

Piłka fitball - czyli duża, miękka piłka, która może być zamiennikiem wielu specjalistycznych sprzętów z siłowni. Nadaje się do m.in. do treningu cardio, ćwiczenia równowagi, wzmacniania mięśni i relaksu. Dopasowuje się ją do wzrostu (im wyższa jesteś, tym większą średnicę powinna mieć twoja piłka).

Małe hantelki (2 szt.) - dla początkujących dziewcząt i kobiet wystarczą te o wadze 1-1,5 kg. Najlepsze będą winylowe lub neoprenowe (z rodzaju kauczuku syntetycznego), są ładne, kolorowe, nie ślizgają się w dłoniach, poza tym łatwo utrzymać je w czystości.

Reklama

Co możesz dokupić później?

Step - najlepszy będzie taki o regulowanej wysokości, o antypoślizgowej powierzchni i stabilnych, antypoślizgowych stopniach. Urozmaici domowy trening, pozwoli wykonać nawet 250 różnych ćwiczeń.

Taśma oporowa - w kształcie pętli. Pozwoli na wzmocnienie i wyrzeźbienie prawie wszystkich partii ciała. 

Strój sportowy - na początek wystarczy zwykła koszulka i legginsy/spodenki (podstawa to, jak zostało już wspomniane, buty i top), ale jeśli piękny, kolorowy, dopasowany profesjonalny strój z oddychających materiałów ma sprawić, że bardziej się zmotywujesz, będzie ci się trenowało chętniej i przyjemniej - zainwestuj w niego.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: trening
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL