Zajęcza warga - jak ją rozpoznać?
Zajęcza warga, inaczej określana jako rozszczep wargi, to jedna z najczęściej występujących wad rozwojowych.
O rozszczepie mówimy wtedy, gdy w wardze pojawia się szczelina (niewielka lub nawet sięgająca aż do nasady nosa). Rozszczepieniu ulega najczęściej górna warga, może się ono pojawić tylko z jednej strony lub obustronnie.
Wada ta jest nie tylko defektem estetycznym, ale też powoduje problemy z karmieniem noworodka (wymaga bardziej spionizowanej pozycji lub specjalnej butelki), zwiększa ryzyko infekcji ucha środkowego, które nierzadko prowadzą do problemów ze słuchem i - w konsekwencji - utrudniają naukę mówienia.
Rozszczep powstaje w wyniku nieprawidłowego zrośnięcia się tkanek w jamie ustnej, dochodzi do niego na wczesnym etapie życia płodowego, między 4 a 6 tygodniem ciąży.
Przyczyny tej wady nie są jednoznacznie stwierdzone. Naukowcy wskazują na rolę czynników genetycznych, ale i środowiskowych (ryzyko zwiększa picie alkoholu czy palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży lub przebyte w tym czasie choroby, jak różyczka, zakażenia bakteryjne, a także niedobory witamin).
Wadę leczy się chirurgicznie, zabieg przeprowadza się zwykle ok. szóstego miesiąca życia dziecka. Szanse na całkowite wyleczenie są duże, a blizny pooperacyjne zwykle nieznaczne.
Ze względu na złożoność problemu niezwykle ważne jest (zwłaszcza do czasu wykonania zabiegu łączenia wargi), by mały pacjent pozostawał pod stałą kontrolą chirurga, stomatologa, ortodonty, laryngologa i foniatry, a jego rodzina uzyskała wsparcie psychologiczne.