Krzywica u dzieci - jakie są jej przyczyny i jak się objawia?

Krzywica to choroba dziecięca związana z niedoborem witaminy D, która ma wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie. Powoduje zaburzenia w rozwoju układu kostnego.

Krzywica - przyczyny

Główną przyczyną pojawienia się krzywicy jest niedobór witaminy D w organizmie. Podstawowy powód takiego stanu to nieodpowiednia ekspozycja organizmu na światło słoneczne oraz brak tego związku chemicznego w pożywieniu. Dlatego stosuje się profilaktykę przed niedoborem witaminy D podając doustne preparaty ją zawierające, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Krzywica może również się pojawić w przypadku nieprawidłowego stosunek wapnia do fosforu w pokarmie spożywanym przez dziecko. Dotyczy to przede wszystkim niemowląt karmionych piersią przez matki spożywające duże ilości nabiału. Podobnie może to wyglądać u dzieci karmionych mlekiem krowim. Ryzyko krzywicy jest większe także u wcześniaków, które mają zbyt mało zapasów tej witaminy w organizmie.

Reklama

Oprócz czynnika żywieniowego i słonecznego powodem nieprzyswajania witaminy D z układu pokarmowego mogą być zaburzenia wchłaniania (zespoły złego wchłaniania) oraz metaboliczne (defekty enzymów).

Krzywica - objawy

Wczesna objawy wskazujące, że dziecko dotknęła krzywica, to:

 - utrata apetytu

- zaparcia

- przykry zapach moczu

- większa drażliwość

- stany niepokoju

- nadmierne pocenie się głowy.

W dalszym etapie można zauważyć zmiany i nieprawidłowości w całym układzie kostnym:

  • - wolniejsze zarastanie ciemiączka
  • - rozmiękanie kości czaszki
  • - spłaszczenie potylicy
  • - wciągnięciu żeber (bruzda Harrisona)
  • - różaniec krzywiczy
  • - bransolety krzywicze
  • - garb krzywiczy
  • - deformacja klatki piersiowej (klatka piersiowa ptasia i lejkowata)
  • - deformacje kolan (koślawe, szpotawe)
  • - płaskostopie.

 

Krzywica wywołuje zahamowanie wzrostu, opóźnia wyrzynanie zębów i zmniejsza napięcie mięśni. Ma również wpływ na obniżenie odporności organizmu, a co za tym idzie sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niedobór witaminy D
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL