Podwyższony poziom leukocytów w moczu dziecka

Białe krwinki w moczu w małej ilości to zjawisko normalne, fizjologiczne. Co jednak może być przyczyną ich nadobecności? Sprawdźmy.

Leukocyty w moczu dziecka w nadmiarze

Leukocyty, czyli białe krwinki, odpowiedzialne za obronę organizmu przed infekcjami, są obecne zawsze w moczu zdrowego człowieka. Ich norma to 1-3 w polu widzenia w osadzie moczu nieodwirowanego. Gdy leukocyty w moczu jednak przekroczą liczbę uznaną za normę, uznaje się, że dziecko zmaga się z leukocyturią i najczęściej interpretuje jako stan zapalny. 

Związane jest to z tym, że skoro rolą białych krwinek jest zwalczanie różnego rodzaju patogenów (bakterii, grzybów, wirusów), to najwyraźniej układ moczowy został przez te patogeny zaatakowany.

Podwyższone leukocyty w moczu dziecka - chłopcy a dziewczynki

Leukocyty w moczu dziecka w nadmiarze to problem bardzo częsty i z reguły świadczący o zapaleniu układu moczowego. Zauważyć można, że jest to choroba częstsza u dziewczynek. Na tyle zwiększoną liczbę leukocytów w moczu, by nazwać rzecz już leukocyturią, stwierdza się u nich, gdy liczba leukocytów w polu widzenia wynosi 10. 

Reklama

To, że dziewczynki cierpią częściej niż chłopcy na zapalenie układu moczowego, ma związek z budową ich cewki moczowej, przez którą łatwiej przenikają drobnoustroje.

Podwyższone leukocyty w moczu dziecka - przyczyny

Dzieci częściej niż dorośli mają podwyższoną liczbę leukocytów w moczu, ponieważ częściej bywa zaniedbana ich prawidłowa higiena. Czasem jednak, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, okazuje się, że badanie wykazuje nieprawidłowość nie w efekcie infekcji, a niedoskonałości techniki pobrania próbki moczu, co ma miejsce zwłaszcza przy pobieraniu moczu dziecka do woreczka.

 Jeżeli dziecko nie wykazuje objawów żadnego schorzenia, warto mieć je pod stałą kontrolą lekarską i obserwować - leukocyty w moczu przekraczające normę, nie muszą być zawsze sygnałem choroby.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL