Torbiele jajnika - objawy, przyczyny, leczenie

Torbiel jajnika to częsta dolegliwość kobiet w wieku rozrodczym. Większość torbieli nie wymaga leczenia, zdarzają się jednak groźne zmiany - im szybciej wykryte tym lepsze efekty ich leczenia.

Torbiel jajnika to częsta dolegliwość kobiet w wieku rozrodczym. Większość torbieli nie wymaga leczenia, zdarzają się jednak groźne zmiany - im szybciej wykryte tym lepsze efekty ich leczenia.

 

Torbiel jajnika - przyczyny i rodzaje


Torbiel jajnik (cysta) to patologiczna zmiana (przestrzeń) wypełniona płynem, krwią lub tkankami ciała, w większości ma charakter łagodnego guza, rzadziej może przerodzić się w nowotwór złośliwy jajnika. Najczęstszą przyczynę powstania torbieli są zaburzenia hormonalne. Przykładem mogą być torbiele czynnościowe powstające w wyniku nieprawidłowości w trakcie cyklu miesięcznego (z pęcherzyka Graafa lub ciałka żółtego tworzy się cysta). Wielotorbielowatość (zespół policystycznych jajników), znane schorzenie jajników powstaje właśnie w taki sposób.

Reklama

Wyróżnia się jeszcze inne rodzaje torbieli jajnika:

- skórzaste (dermatoidalne) - wypełnione tkankami ciała

- endometroidalne powstają w wyniku endometriozy

- proste (surowicze).

Przyczyny powstawania torbieli mogą mieć charakter zapalny lub podłoże genetyczne.

Torbiel jajnika - leczenie i profilaktyka


Torbiel jajnika zwykle nie daje żadnych objawów. Rzadziej, przy większych cystach, mogą wystąpić dolegliwości bólowe, nieregularne miesiączki czy zmiana ich obfitości. Najlepszą metodą ich wykrywania jest badanie USG przezpochwowe, dużo bardziej dokładne niż klasyczne przez powłoki brzuszne. Kobiety po 35 roku życia powinny raz w roku wykonać takie badanie.

Przeważnie torbiel jajnika nie wymaga leczenia, wskazane jest jedynie jego monitorowanie. Torbiele wymagające interwencji, w zależności od rodzaju i wielkości i lokalizacji, leczy się hormonalnie, przeciwzapalnie lub w operacyjnie. Najbardziej niebezpieczne są sytuacje pęknięcia lub skrętu torbieli - pojawia się ostry ból, którego w żadnym razie nie należy lekceważyć, podobne objawy mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka.

W przypadku podejrzenia, że torbiel jajnika może mieć charakter złośliwy wykonuje się biopsję oraz badanie markerów nowotworowych we krwi.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL