Ultrasonografia - wskazania i przygotowanie do badania

Ultrasonografia jest to badanie obrazowe narządów oraz tkanek człowieka. Wykorzystuje się w tej metodzie fale ultradźwiękowe, które odbijając się od kości i narządów tworzą obraz.


Do wykonania USG wykorzystuje się urządzenie ultrasonograficzne, do którego przyłączona jest sonda z przetwornikiem. Obecnie obraz badania jest widoczny na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. 

USG jest wykorzystywane do diagnozowania wielu chorób oraz do określania prawidłowego rozwoju płodu całkowicie bezinwazyjnie.

Ultrasonografia - wykorzystanie

Zakres wykorzystania tej metody diagnostycznej jest bardzo szeroki i powszechnie stosowany w medycynie. Do najczęstszych badań ze względu na różne dolegliwości można zaliczyć USG:

- jamy brzusznej (ostry lub przewlekły ból brzucha, uraz, żółtaczka, krwawienia, podwyższone OB)

Reklama

- tarczycy (niedoczynność, nadczynność)

- oczodołu (guzy, ciała obce)

- stawów (urazy, reumatyzm)

- mięśni (urazy, obrzęki, guzy)

- serca (słyszalne szmery, choroba niedokrwienna serca)

- narządów klatki piersiowej (uraz, wysięk)

- piersi (guz, wycieki z sutka)

- jąder (ból, powiększenie).

Ultrasonografia jest także nieodzowna podczas przebiegu ciąży. Ginekolog może wykonać specjalne badanie USG genetyczne płodu, dzięki któremu można ocenić prawidłowość rozwoju i wykryć ewentualne wady rozwojowe.

Ultrasonografia - przygotowanie do badania

Przed ultrasonografią nie ma konieczności wykonywania innych dodatkowych badań. Jednak do przeprowadzenia USG jamy brzusznej należy się przygotować. W celu lepszej widoczności narządów osoba badana powinna być na czczo. Nie wolno też palić papierosów, bo nawdychane powietrze utrudnia przenikanie fal ultradźwiękowych. 

Ultrasonografia narządów małej miednicy wymaga, aby pęcherz był wypełniony. W przypadku badania gruczołu krokowego przez odbyt należy wykonać lewatywę. Do obrazowania pozostałych narządów nie ma szczególnych zaleceń przed badaniem. Również kobiety w ciąży nie muszą się do niego szczególnie przygotowywać.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL