Ugryzienia i użądlenia owadów. Pająk, komar, mrówka czy pszczoła? Tak rozpoznasz, co cię ugryzło

Rozpoczął się sezon, w którym aktywne stają się liczne owady znajdujące się nie tylko w ogrodach czy na łąkach, ale które możemy spotkać na co dzień. Bąble, wypryski, czerwone plamy czy rumień – takie ślady możemy znaleźć na swoim ciele, jeśli staniemy się ofiarą ukąszenia lub użądlenia przez jakiegoś owada. Czym charakteryzują się zmiany na ciele, spowodowane ugryzieniem lub użądleniem? Jak złagodzić dolegliwości bólowe i kiedy należy udać się do lekarza? Odpowiadamy.

Nie prowokuj, to nie ugryzie

Niechciani przez nas mieszkańcy domów czy ogrodów - pająki, mrówki, kleszcze czy pszczoły - zazwyczaj nie są skłonni do ataku na człowieka, o ile nie poczują zagrożenia. Przeganianie pszczół, zaczepianie pająków czy rozkopywanie mrowisk może sprawić, że staniemy się ofiarą użądlenia bądź ukąszenia. Nie zawsze jednak wiemy, co nas ugryzło, a może być to kluczowa informacja co do tego, jak należy postępować z miejscem ugryzienia bądź użądlenia. Zmienione miejsca na skórze różnią się od siebie, a charakterystyczne cechy ugryzień bądź użądleń - przedstawiamy poniżej.

Reklama

Ugryzienie przez mrówkę

W Polsce żyje kilkadziesiąt rodzajów mrówek, jednak tylko nieliczne są tymi, które mogą ugryźć. Najbardziej agresywne są tzw. mrówki czerwone, czyli wścieklice zwyczajne. Spotkać je można pod kamieniami czy spróchniałym drewnem, ponieważ lubią wilgoć. Ugryzienie przez mrówkę jest wyczuwalne przez człowieka - miejsce, w którym doszło do ugryzienia nagle staje się bolesne. Może pojawić się również świąd. Zazwyczaj objawy te ustępują po około 30 minutach.

Miejsce, w którym doszło do ugryzienia, staje się czerwone i może delikatnie opuchnąć. Objawy ugryzienia można zmniejszyć, robiąc chłodny okład na skórę.

Ugryzienie przez pająka

Ugryzienie przez pająka jest bolesne i powoduje zmianę na skórze, która do złudzenia przypomina rumień wędrujący, jak po ugryzieniu przez kleszcza. Miejsce samego ugryzienia może być niezmienione, jednak wokół niego tworzą się czerwone kręgi, rozszerzające się wraz z upływem czasu.

W przypadku pająka mogą pojawić się również dwa, występujące obok siebie, ślady, które mogą sugerować dokładne miejsce ukąszenia.

Zmieniona skóra nie tylko boli, ale jest obrzęknięta, czasem swędzi. Jeśli istnieje podejrzenie, że sprawcą był właśnie pająk - należy udać się do lekarza. Po ocenie miejsca ugryzienia lekarz oceni, czy konieczne jest podanie antybiotyku, ponieważ po ugryzieniach przez pająki może dojść do zakażenia skóry. Niektóre pająki posiadają jad, który prowadzi do zmian martwiczych tkanki skórnej ale także może wywołać mdłości, wymioty bądź zaburzenia neurologiczne.

Ugryzienie kleszcza

Kleszcze są największą obawą sezonu letniego, ponieważ przenoszą groźne dla zdrowia i życia choroby, m.in. boreliozę. Ugryzienie rozpoznamy przede wszystkim po... samym kleszczu. Wgryzając się w skórę, pozostaje w niej tak długo, aż się napije. Zazwyczaj trwa to około 2-3 dni.

Zdarza się jednak, że kleszcz nie zostanie zauważony i podczas ubierania lub drapanie - zostanie oderwany ze skóry. W miejscu ugryzienia pozostanie czerwona zmiana skórna w postaci plamy, z lekkim obrzękiem w miejscu ugryzienia. Gorzej, jeśli zmiana ta będzie się powiększała - wówczas mamy do czynienia z rumieniem wędrującym, który może świadczyć o tym, że kleszcz przenosi boreliozę.

Jeśli uda się wyjąć kleszcza z miejsca ugryzienia, można oddać go do laboratorium celem przeprowadzenia badania pod kątem chorób zakaźnych. Niepokojącą zmianę na skórze należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Użądlenie przez pszczołę

Miejsce po użądleniu przez pszczołę wygląda dość charakterystycznie, bowiem zazwyczaj jest to biała plama na skórze, lekko obrzęknięta, a skóra wokół niej jest zaróżowiona. W miejscu użądlenia pszczoła pozostawia swoje żądło, które należy usunąć.

Zmiana po użądleniu może być bolesna, jednak ból ustępuje po zaledwie kilku godzinach. Jeśli żądło zostało usunięte, można zastosować chłodny okład na opuchliznę.

Zagrażającym objawem po użądleniu przez pszczołę, jest puchnięcie innych część ciała, zwłaszcza języka i warg. Kłopoty z oddychaniem, szybsze bicie serca i zlewne poty to objawy wstrząsu anafilaktycznego, do którego może dojść u osób uczulonych na pszczeli jad. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ wstrząs jest stanem zagrażającym życiu.

Ugryzienie komara

Najbardziej nielubianym owadem w okresie letnim jest komarzyca, która nie potrzebuje żadnego bodźca stresującego, by ukłuć. Komarzyce, żywiąc się krwią, nieustannie poszukują ofiar.

Ukłucie przez owada daje uporczywe objawy - miejsce swędzi, skóra staje się czerwona i pojawia się obrzęk. Komarzyce chętniej na swoje ofiary wybierają dzieci i nie ma to nic wspólnego ze "słodką krwią". Owady kierują się przede wszystkim zapachem oraz temperaturą ciała, która u dzieci - zwłaszcza w trakcie aktywności fizycznej - może być nieco wyższa.

Ugryzienie przez pluskwę domową

Pluskwy pojawiają się nie tylko w mieszkaniach, w których nie jest utrzymywany porządek, ale także w luksusowych hotelach. Chętnie zadomawiają się w szczelinach mebli czy w materacach.

Sam moment ugryzienia przez pluskwę nie boli, jednak gdy ta napije się krwi, na skórze powstają czerwone bąble, przypominające ukłucie komara. Zazwyczaj bąble występują w skupiskach a miejscami wybieranymi przez pluskwy są szyja, ramiona i tułów.

Źródła: 

https://www.mp.pl/alergologia/choroby/ogolnoustrojowe/alergia-na-owady/182079,uzadlenie-przez-owady

https://infekcje.mp.pl/problemywpraktyce/213720,-zmiana-skorna-po-ugryzieniu-przez-pajaka-roznicowanie-z-borelioza

https://www.cdc.gov/mosquitoes/mosquito-bites/symptoms.html

CZYTAJ TAKŻE:

Ukąsiły ponad 15 razy. Teraz mięsożerna bakteria zjada jej skórę

Nużeniec ludzki. Atakuje głównie skórę szyi, twarzy i głowy

Świerzb. Wywoływany przez pasożyta, który drąży tunele w skórze


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: użądlenie pszczoły | ukąszenia kleszcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL