Mniejsze ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Takie ciśnienie jest najlepsze

Mówi się, że skrajności nie są dobre w żadnym przypadku - jednak czy na pewno? Chociaż o nadciśnieniu wiadomo, że jest przyczyną wielu chorób, zwłaszcza układu krążenia i wymaga leczenia - wiele osób zastanawia się czy niedociśnienie jest równie groźne. Czy rzeczywiście tak jest? Co jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia: nadciśnienie czy niedociśnienie? Odpowiadamy.

Nadciśnienie czy niedociśnienie?

Ciśnienie krwi to siła, z jaką na tętnice oddziałuje przepływająca krew. W czasie pomiaru ciśnienia tętniczego pierwsza wartość odpowiada wysokości ciśnienia skurczowego, a druga ciśnienia rozkurczowego. Normy ciśnienia zależą od wieku i podejmowanych aktywności - przy czym ciśnienie skurczowe powinno być większe, ale nie różnić się znacząco od rozkurczowego. Przyjmuje się, że idealne ciśnienie u osoby dorosłej powinno wynosić 120/80 mm Hg. Za nadciśnienie uznaje się: ciśnienie skurczowe wynoszące ponad 139 mm Hg lub ciśnienie rozkurczowe wyższe niż 89 mm Hg. Z kolei za wartość graniczną niedociśnienia, uważa się 100/60 mm Hg. 

Reklama

Objawy nadciśnienia

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Za jego główne przyczyny uważa się: otyłość, stres, dietę zawierającą dużo soli i czynniki genetyczne. Ciśnienie można mierzyć w warunkach domowych - należy przy tym pamiętać, że silny ból, lęk, spożycie alkoholu mogą podwyższyć ciśnienie tętnicze i zaburzać wyniki. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest odczuwanie: kołatania serca, bólu z tyłu głowy (w części potylicznej), zawrotów głowy, wzmożonej potliwości, uderzeń gorąca i obniżenia sprawności fizycznej.

Niebezpieczeństwa związane z wysokim ciśnieniem

Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do m.in. udarów, niewydolności serca i nerek, rozwarstwienia aorty, retinopatii nadciśnieniowej, choroby niedokrwiennej serca i wielu innych poważnych chorób, które mogą zagrażać życiu. Dlatego jeśli ciśnieniomierz wskazuje wartości równe lub wyższe od 135/85 mm Hg albo pojawiają się jakiekolwiek nieprzyjemne objawy - niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem. U niektórych pacjentów, bez czynników ryzyka i z nadciśnieniem niewielkiego stopnia, przeważnie wystarcza zmiana stylu życia. U pacjentów z wysokimi wartościami ciśnienia, konieczne okazuje się wdrożenie farmakoterapii.

Objawy niedociśnienia

Do najczęstszych objawów niskiego ciśnienia należą: bóle i zawroty głowy, nadmierne męczenie się, trudności w koncentracji i uczucie chłodnych kończyn. Jednak wiele osób dotkniętych tą przypadłością, nie odczuwa na co dzień żadnych niedogodności. A u niektórych ujawniają się one w zależności od pogody i ciśnienia atmosferycznego. 

Czy niskie ciśnienie jest groźne?

Niedociśnienie może być spowodowane przez kilka stanów chorobowych np.: niewydolność kory nadnerczy i przysadki mózgowej, dodatkowo może być jednym z objawów zespołu Downa, choroby Alzheimera, demencji i depresji. Bywa także konsekwencją przyjęcia zbyt dużej dawki leków na nadciśnienie. Zdarza się, że spadek ciśnienia nie ma żadnej uchwytnej przyczyny (hipotonia samoistna) lub wynika z nagłej zmiany pozycji ciała z leżącej na stojącą (hipotonia ortostatyczna). Nagłe obniżenie ciśnienia może być objawem wstrząsu - stanu bezpośrednio zagrażającego życiu, który wymaga pilnej hospitalizacji. 

Jeśli lekarz wykryje u pacjenta chorobę odpowiadającą za niskie wartości ciśnienia, leczy ją, a niedociśnienie zwykle ustępuje. W przypadku hipotonii ortostatycznej również wdraża się leczenie farmakologiczne, ponieważ jest to przypadłość dotykająca głównie seniorów, a zatem osób, dla których upadki stanowią poważne zagrożenie. W terapii stosuje się glikokortykosteroidy, które zatrzymują sól w organizmie, co przekłada się na wzrost ciśnienia krwi. Hipotonia samoistna zazwyczaj nie podlega leczeniu - pacjentom doradza się picie dużej ilości płynów, uprawianie sportu, a także zwiększenie ilości spożywanej soli (chociaż słyszy się, że sól powinno się ograniczać, w przypadku hipotonii, jej zwiększona ilość może skutecznie zwiększyć ciśnienie tętnicze krwi).

Niskie czy wysokie ciśnienie - co groźniejsze?

Co ciekawe - nie dość, że niedociśnienie występujące przewlekłe bez uchwytnej przyczyny, nie jest uznawane za niebezpieczne, to naukowcy sugerują, że może przedłużyć życie. Dzieje się tak dlatego, że niskociśnieniowcy są mniej narażeni na incydenty sercowo-naczyniowe, takie jak udar mózgu czy zawał serca oraz inne choroby układu krążenia, które stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Rzecz jasna, żeby upewnić się, czy należysz do tej grupy "szczęśliwców", powinieneś udać się do lekarza, aby wykluczyć potencjalne choroby mogące stać za niskimi wartościami ciśnienia. Podsumowując: niskie ciśnienie krwi wydaje się być mniej niebezpieczne niż wysokie, jednak obie sytuacje wymagają wykonania odpowiednich badań.

CZYTAJ TAKŻE:

Nadciśnienie tętnicze. Poznaj normy ciśnienia i prawidłowy sposób pomiaru

Niedociśnienie. Gdy problemem jest zbyt niskie ciśnienie tętnicze

Te produkty jedz jak najczęściej. Zbiją ciśnienie bez tabletek

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie | niedociśnienie | ciśnienie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL