Niedociśnienie. Gdy problemem jest zbyt niskie ciśnienie tętnicze
Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do skutecznej terapii nadciśnienia tętniczego - i słusznie, ponieważ jest to główny czynnik w rozwoju miażdżycy i zawału serca. Jednak ponad 6 proc. populacji ludzkiej i aż od 10 do 30 proc. seniorów cierpi z powodu hipotonii, czyli niedociśnienia. Czy zbyt niskie ciśnienie krwi jest groźne? W jaki sposób się je leczy? Sprawdź!
O zbyt niskim ciśnieniu mówimy wtedy, kiedy ciśnienie skurczowe u mężczyzn jest przez dłuższy czas niższe niż 110 mmHg, a u kobiet utrzymuje się poniżej 100 mmHg. W przypadku ciśnienia rozkurczowego o niedociśnieniu mówimy wtedy, gdy jego wartości zarówno u mężczyzn jak i u kobiet utrzymują się poniżej 60 mmHg.
Kilka stanów chorobowych może przyczyniać się do pojawienia się zbyt niskiego ciśnienia. Występuje ono między innymi w przebiegu niektórych zaburzeń endokrynologicznych, takich jak niewydolność kory nadnerczy i przysadki mózgowej. Dodatkowo może być jednym z objawów zespołu Downa i choroby Alzheimera, demencji i depresji.
Oprócz powyższych może wystąpić przy zbyt wysokiej dawce leków na nadciśnienie. Istnieje również wariant określany jako hipotonia ortostatyczna - w tym przypadku nagły spadek ciśnienia występuje przy zmianie pozycji ciała z leżącej na stojącą i często prowadzi do upadku lub utraty przytomności.
Najczęściej jednak spotyka się pacjentów ze zbyt niskim ciśnieniem, u których nie występuje żadna uchwytna przyczyna tego objawu. Jest to tak zwana hipotonia samoistna lub pierwotna. Występuje najczęściej u osób młodych, w szczególności u naturalnie szczupłych kobiet. Szacuje się, że problem ten dotyczy aż 14,3 proc. kobiet i 16,3 proc. mężczyzn.
Niektóre osoby mogą nie odczuwać żadnych objawów, a o niskim ciśnieniu dowiadują się podczas rutynowego kontrolnego pomiaru. U innych jednak symptomy mogą być znacznie nasilone i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Do najczęściej wymienianych objawów niskiego ciśnienia należą bóle i zawroty głowy, nadmierne męczenie się, trudności w koncentracji i uczucie chłodnych kończyn. U niektórych pacjentów objawy mają zmienne nasilenie w zależności od ciśnienia atmosferycznego. Objawowe niedociśnienie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Przewlekłe niskie ciśnienie o nieznanej etiologii nie stanowi zwykle zagrożenia dla pacjenta. Niektórzy badacze podkreślają nawet jego pozytywną stronę - osoby z niedociśnieniem odznaczają się mniejszą umieralnością. Trzeba jednak podkreślić, że tyczy się to osób u których rozpoznano hipotonię samoistną.
Narastające niedociśnienie może być niebezpieczne u pacjentów z zaburzeniami endokrynologicznych, na przykład z niewydolnością kory nadnerczy. Dodatkowo niskie ciśnienie tętnicze jest jednym z objawów wstrząsu, który stanowi zagrożenie dla życia i wymaga pilnej pomocy wykwalifikowanego zespołu medycznego.
Podejście terapeutyczne do niskiego ciśnienia jest różne w zależności od jego przyczyny. Jeżeli występują zaburzenia endokrynologiczne lub inne problemy zdrowotne, terapia skupia się na wyleczeniu choroby podstawowej. W przypadku hipotonii ortostatycznej również wdraża się leczenie farmakologiczne ze względu na to, że dotyczy ona głównie osób starszych, dla których upadki mogą kończyć się trudnymi do wygojenia złamaniami. Wykorzystuje się głównie glikokortykosteroidy, które zmniejszają wydalanie soli, co pośrednio zwiększa ciśnienie krwi.
Niestety w przypadku osób, u których niskie ciśnienie występuje samoistnie, nie ma jednej skutecznej metody leczenia. Zwykle zaleca się wypróbowanie wszelkich domowych sposobów, które mogą zwiększyć ciśnienie - uprawianie sportu i intensywne nawadnianie organizmu (wypijanie co najmniej dwóch litrów płynów dziennie).
Szybko, ale na krótko, ciśnienie podnosi również kawa i mocna, czarna herbata. Jeżeli nie przepadasz za tymi napojami, możesz wypróbować suplementy zawierające kofeinę, guaranę czy żeń-szeń. Wskazane jest także zwiększenie spożycia soli - jest to zalecenie, które zwykle wywołuje zdziwienie u pacjentów, ponieważ zazwyczaj słyszy się, że sól należy ograniczać. Jednak w przypadku osób z niskim ciśnieniem sól może skutecznie zwiększyć ciśnienie tętnicze krwi.
CZYTAJ TAKŻE:
Prosty "test ręki" pokaże, czy pijesz wystarczająco dużo wody
Jak naturalnie podnieść ciśnienie?
Cukrzyku! Te objawy to jasny sygnał, że choroba wymknęła się spod kontroli