Jak i kiedy stawiać bańki?
Stawianie baniek to metoda leczenia, którą stosowały już nasze babcie. Ten tradycyjny sposób na przeziębienie, ból czy redukcję nadmiernego stresu przez lata wzbudzał głównie westchnienia politowania. Obecnie jednak przyrządy te wracają do łask, a ich zbawienny wpływ na zdrowie potwierdzany przez wielu specjalistów.
Umiejętne stawianie baniek bardzo dobrze działa na organizm, pobudzając układ odpornościowy i wspomagając go w walce z różnymi infekcjami. Kiedy powinno się z nich korzystać?
Przed rozpoczęciem kuracji warto zdecydować, który rodzaj baniek będzie najlepszy na dane schorzenie. Wyróżnia się trzy główne typy:
- gumowe- tworzące podciśnienie wraz z rozprężaniem się gumy
- szklane klasyczne - stawia się je na gorąco, przysysają się do skóry, gdy palący się spirytus wyczerpie cały tlen
- szklane- bez użycia ognia, powietrze odsysa się z nich z użyciem specjalnej pompki
Terapia próżniowa podrażnia receptory nerwowe znajdujące się w skórze, pobudzając jej ukrwienie. Podciśnienie zaś wysysa z naczyń niewielką ilość krwi, mobilizując traktujący ją jako ciało obce organizm do działania. Rozpoczyna się w ten sposób również walka z infekcją. Najbezpieczniejsze z trzech rodzajów są bańki szklane, dlatego stosuje się je najczęściej u dzieci.
Podczas zwalczania infekcji bańki należy stawiać co około dwa dni. Jeżeli kuracja ma służyć uśmierzeniu bólu można to robić nawet częściej, przykładając je tylko do bolącej części ciała. Przed 15-20 minutowym zabiegiem należy dokładnie umyć narzędzia i je osuszyć. Skóra musi być odpowiednio nawilżona maścią rozgrzewającą lub oliwką.
Najlepiej ustawiać bańki na plecach w okolicy krzyża lub lędźwi, korzystając jednocześnie z maksymalnie 30. Wybieraj bardziej umięśnione części ciała, omijając te kościste, wtedy bańki lepiej się przyssą.
Ciemnoczerwone okrągłe ślady powinny zniknąć w parę dni po wykonaniu zabiegu. Ważne jest, by chory po zakończeniu kuracji spędził kilka godzin pod ciepłym kocem.