O czym świadczy leukocytoza?

Leukocytoza to nadmierna ilości krwinek białych we krwi. Może to oznaczać zarówno stan fizjologiczny, jak i poważną chorobę szpiku kostnego. Do jej rozpoznania potrzeba większej ilości czynników.

Dlaczego pojawia się leukocytoza?

Leukocytoza to zwykle odpowiedź na pojawienie się w organizmie zakażenia, choroby o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Leukocytoza to także odpowiedź na krwawienie i pewne rodzaje leczenia. Wykrywa się ją dzięki przeprowadzeniu wymazu krwi. 

Dzięki temu badaniu lekarz dowiaduje się, jaki jest wiek leukocytów. Jeśli jest dużo komórek młodych, może to świadczyć o białaczce, jeśli natomiast dominują komórki starsze, to choroba może być wywołana infekcją lub zastosowaniem jakiegoś leku.

Leukocytoza o charakterze fizjologicznym

Podwyższony poziom leukocytów nie musi świadczyć o tym, że nasz organizm jest chory. Ten stan pojawia się w czasie znieczulenia, gorączki lub nawet po wysokobiałkowym posiłku. Leukocytoza ma miejsce cały czas w ciąży, a także wtedy, gdy naraziliśmy go na poważny wysiłek fizyczny. 

Reklama

Aby te objawy nie zakłóciły wyników badania, nie powinniśmy przed nim podejmować wysiłku fizycznego. Badanie przeprowadza się rano i nie należy być przed nim na czczo.

Czy leukocytoza powoduje jakieś objawy?

Oprócz leukocytozy fizjologicznej, do takiego stanu dochodzi wtedy, gdy chorujemy. Gdy lekarz zdiagnozuje o nas leukocytozę, może zacząć szukać przyczyny problemu i go wyleczyć. 

Ten stan rzadko kiedy daje własne objawy. Jeśli leukocytów we krwi jest bardzo dużo, prowadzi to do pojawienia się zmęczenia i zakrzepicy. Dochodzi do tego jedynie wtedy, gdy szpik kostny został zajęty przez ostrą postać białaczki.

Leczenie choroby

By pozbyć się leukocytozy, konieczne jest wyeliminowanie jej przyczyny. Lekarz przepisuje zwykle odpowiednie leki, które przywrócą pracę układu odpornościowego do normy. Konieczne są także okresowe kontrole morfologii.


CZYTAJ TAKŻE:

Czy oddawanie szpiku kostnego jest bolesne?

Co oznaczają parametry morfologii krwi?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leukocyty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL