Kinezyterapia – ćwicz dla zdrowia

Jest przysłowie, które mówi, że ruch to najlepsze lekarstwo. O tym, że to prawda świadczy skuteczność metod leczenia, które go wykorzystują. Należy do nich kinezyterapia.

Jest przysłowie, które mówi, że ruch to najlepsze lekarstwo. O tym, że to prawda świadczy skuteczność metod leczenia, które go wykorzystują. Należy do nich kinezyterapia.

Czym jest kinezyterapia?

Kinezyterapia to ćwiczenia, które wykonuje zarówno chora kończyna, jak i całe ciało. Wyróżnia się kilka rodzajów ćwiczeń, a każdy z nich pozwala na osiągnięcie innych rezultatów. Ich wybór zależy od tego, jaki jest stan chorego. 

Ćwiczenia można przeprowadzać biernie lub czynnie, używać odpowiedniego obciążenia, stosować ćwiczenia o charakterze oddechowym i o działaniu relaksującym. 

Na całe ciało działa kinezyterapia ogólna, którą można przeprowadzać w domu lub na basenie. Wysiłek powinien być dostosowany do stanu naszego organizmu.

Jakie efekty daje kinezyterapia?

Dzięki kinezyterapii można schudnąć i wykształcić prawidłową postawę. Bardzo ważna jest ponowna możliwość poruszania się bez bólu, co można osiągnąć dzięki wytrwałym ćwiczeniom. 

Reklama

Dzięki kinezyterapii organizm staje się wydolniejszy, a odpowiedni wybór zabiegów sprawi, że można zmniejszyć skutki niepełnosprawności ruchowej. Kinezyterapię stosuje się także u osób przewlekle chorych.

Kinezyterapia pozwala wrócić do zdrowia także wtedy, gdy stan organizmu gwałtownie się pogorszył. Dzieje się tak po udarze i zawale, a także po operacji, szczególnie przeprowadzanej na jamie brzusznej. 

Jest przydatna także wtedy, gdy kobieta cierpi na bóle kręgosłupa przed porodem, gdyż nie wymaga stosowania leków.

Czy kinezyterapia działa?

Kinezyterapia to metoda, która jest bardzo dobrze tolerowana. Wzmacnia nasze mięśnie i pozwala na zmniejszenie bólu. 

Ćwiczenia w każdej formie sprawiają, że w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, czyli związki poprawiające nasz nastrój. 

Dzięki niej poprawia się przemiana materii i można uniknąć problemów z zaparciami. Ta metoda to także szansa na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL