Antek Królikowski choruje na stwardnienie rozsiane. To choroba nieuleczalna
Antek Królikowski kilka dni temu poinformował, że wycofuje się z życia publicznego. Swoją decyzję argumentował koniecznością zadbania o zdrowie, nie zdradzając szczegółów. Teraz jednak już wiadomo, co aktorowi dolega. Królikowski w najnowszym odcinku programu "Przez Atlantyk" wyjawił, że choruje na stwardnienie rozsiane. SM to choroba nieuleczalna, jednak nie u wszystkich pacjentów doprowadza do trwałej niesprawności. Jak objawia się stwardnienie rozsiane i jak wygląda leczenie pacjentów?
Antek Królikowski wyjawił uczestnikom programu "Przez Atlantyk", a tym samym widzom, że choruje na stwardnienie rozsiane. O diagnozie wie od kilku lat. Jak wyznał, pierwsze objawy SM zaobserwował w 2016 roku. - Na scenie nagle poczułem, że gdzieś z trzewi wychodzi coś do gardła, aż do samego mózgu. Paraliż na całej lewej stronie twarzy - opowiadał.
- 6 grudnia na Mikołaja dostałem taki prezent w postaci diagnozy... SM, czyli stwardnienie rozsiane. Nieuleczalna choroba centralnego układu nerwowego. No i żyję z tym, ze świadomością tej diagnozy żyję od 2016 roku - mówił.
Królikowski jest w trakcie leczenia, przyjmuje leki i od czasu do czasu pojawia się w szpitalu.
Więcej o wyznaniu Antka Królikowskiego czytaj TUTAJ.
Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego. Polega na zaburzeniu przekazywania impulsów nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jest wywołana nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, który zaczyna atakować osłonki nerwów (osłonki mielinowe), zaburzając przekazywanie impulsów nerwowych. W uproszczeniu można powiedzieć, że powoduje problemy z komunikacją między mózgiem a resztą ciała. U chorego mogą postępować zmiany w zakresie postrzegania, czucia i ruchu.
W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 50 tys. osób, na świecie ok. 3 mln. Choroba atakuje przede wszystkim młode osoby (zwykle ujawnia się między 20. a 30. rokiem życia), głównie kobiety.
Bezpośrednia przyczyna stwardnienia rozsianego nie jest znana. Badacze wskazują na przesłanki genetyczne i środowiskowe. Do tej drugiej grupy zalicza się m.in. zanieczyszczenie środowiska, przebyte infekcje, niedobór witaminy D, palenie tytoniu czy nieodpowiednią dietę. Zauważa się również, że na SM znacznie częściej chorują osoby borykające się ze schorzeniami autoimmunologicznymi.
Objawy stwardnienia rozsianego są bardzo zróżnicowane. Zależą od tego, które nerwy zostały uszkodzone oraz w jakim stopniu. Większość pacjentów doświadcza rzutów i remisji choroby. Rzut stwardnienia rozsianego trwa od kilku dni do kilku tygodni. Po nawrotach następują ciche okresy remisji, które mogą trwać miesiące, a nawet lata.
Najczęstsze objawy stwardnienia rozsianego to:
- zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie, kłujący ból, wrażenie przebiegającego prądu wzdłuż kręgosłupa i kończyn, zwłaszcza przy ruchach szyi - objaw Lhermitte'a),
- niedowład kończyn,
- sztywność i skurcze mięśni,
- problemy ze wzrokiem (podwójne widzenie, niewyraźne widzenie, ból podczas ruchu gałek ocznych, mroczki, oczopląs, ubytki w polu widzenia),
- przewlekłe zmęczenie,
- zawroty głowy,
- zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów,
- bełkotliwa mowa,
- problemy ze skupieniem się, pamięcią,
- nietrzymanie moczu,
- nadwrażliwość na temperaturę - uczucie zimna lub poty,
- zaburzenia w sferze seksualnej (np. zaburzenia erekcji),
- patologiczne obniżenie nastroju, zaburzenia lękowe.
W diagnostyce stwardnienia rozsianego wykorzystuje się przede wszystkim rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.
O najczęściej występujących rodzajach stwardniania rozsianego przeczytasz TUTAJ.
Na stwardnienie rozsiane nie ma lekarstwa. Jeszcze kilkanaście lat temu diagnoza często oznaczała dla chorego, że w krótkim czasie stanie się osobą niepełnosprawną. Jednak za sprawą rozwoju medycyny i zwiększonego dostępu do leczenia rozwój SM można spowolnić, a pacjenci mogą normalnie żyć. Leczenie trzeba jednak rozpocząć jak najszybciej. Uzależnione jest ono od postaci choroby. Zwykle opiera się na czterech filarach.
Pierwszy filar to leczenie modyfikujące przebieg stwardnienia rozsianego DMD, które zmniejsza częstość oraz siłę rzutów, spowalnia postęp choroby i powstrzymuje narastanie niepełnosprawności. Kolejne filary to: leczenie rzutów choroby, rehabilitacja oraz leczenie objawowe, często przy udziale specjalistów z innych dziedzin.
CZYTAJ TAKŻE:
Putin ma parkinsona? Oto objawy, które na to wskazują
Antek Królikowski trafił do szpitala. "Jego telefon przestał odpowiadać"