Reklama

Putin ma Parkinsona? Oto objawy, które na to wskazują

Parkinson to choroba polegająca na zaniku poszczególnych komórek w strukturach mózgu, która wywołuje bardzo charakterystyczne objawy u osób chorych. Za pierwsze objawy choroby Parkinsona uznaje się spowolnienie ruchowe we wszystkich wykonywanych czynnościach. Jakie jeszcze objawy są typowe dla choroby Parkinsona i które z nich mogą świadczyć o tym, że prezydent Rosji Władimir Putin jest poważnie chory?

Choroba Parkinsona - skąd się bierze?

Choroba Parkinsona to choroba zwyrodnieniowa mózgu, która występuje samoistnie i jest chorobą postępującą. Dotyczy ona neuronów istoty czarnej w mózgu lecz w procesie degradacyjnym uszkodzeniu ulegają również inne struktury. Parkinson częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, a średni wiek chorego to 58 lat. Do tej pory nie zostały ściśle określone czynniki wywołujące zmiany w mózgu, lecz w dużej mierze uznaje się, że są to czynniki genetyczne.

Parkinson - drżenie kończyn

Charakterystycznym objawem choroby są drżenia rąk, w początkowej fazie bardzo dyskretne. Pojawiają się one w fazie spoczynkowej. W wystąpieniach publicznych z ostatnich dni można zauważyć, że Władimir Putin gestykuluje przeważnie lewą ręką, podczas gdy prawa ręka zazwyczaj jest niewidoczna dla kamer lub przytrzymywana przez lewą ręką. Można zauważyć również, że prawda ręka prezydenta Rosji wykonuje ruchy mimowolne, charakterystyczne dla choroby Parkinsona. W wystąpieniach sprzed kilku lat można zauważyć, że gestykulacja Putina była symetryczna i skoordynowana, w przeciwieństwie do nagrań z ostatnich dni.

Reklama

Parkinson - spowolnienie ruchowe

Ze względu na pojawiającą się sztywność mięśniową w chorobie Parkinsona, chód osoby chorej staje się powolny, postawa jest przygarbiona i następuje ograniczenie gestykulacji i mimiki twarzy. W ostatnich wystąpieniach telewizyjnych Władimira Putina można zauważyć, że jego chód stał się wolniejszy, a prawa ręka nie balansuje w trakcie poruszania się, tylko jest zgięta w stawie łokciowym. Jest to typowe dla chodu osoby z chorobą Parkinsona. 

Parkinson - twarz pokerzysty

Sztywność mięśni oraz spowolnienie ruchowe zauważalne jest również na twarzy osoby chorej. Twarz w trakcie mówienia jest bardzo uboga w mimikę. Wielokrotne wystąpienia Władimira Putina zazwyczaj ujawniały uśmiech na jego twarzy lub marszczenie czoła w trakcie przemówień. W ostatnich dniach zauważyć można, że w trakcie wystąpień twarz prezydenta Rosji nie zdradza żadnych emocji i pozbawiona jest, charakterystycznej dla niego, mimiki.

Parkinson - zaburzenia psychiczne

W chorobie Parkinsona pogarszają się funkcje poznawcze, które prowadzą do otępienia i bardzo często towarzyszą mu urojenia oraz zaburzenia psychotyczne. Chorzy mają problem z powstrzymywaniem zachowań impulsywnych, rozwija się u nich fobia społeczna. Bardzo często chorobie Parkinsona towarzyszy również depresja i wówczas konieczne jest wdrożenie farmakoterapii. Mając na uwadze toczącą się wojnę w Ukrainie, w której agresorem jest Rosja i biorąc pod uwagę fakt, w jaki sposób jej rozpoczęcie zostało uargumentowane przez Władimira Putina - można stwierdzić, że urojenia i fobia społeczna występują u prezydenta Rosji. 

CZYTAJ TAKŻE:

Objawy choroby Parkinsona oraz sposoby leczenia

Skąd się bierze depresja i po czym ją rozpoznać?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Parkinson | objawy parkinsona | parkinson choroba

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL