Złe nawyki, nieodpowiednie kosmetyki, a czasem choroba. Przyczyny swędzenia skóry głowy

Swędząca skóra głowy to nieprzyjemny i uciążliwy problem. Jego przyczyną mogą być nieprawidłowe nawyki higieniczne, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, ale też choroby. Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, trzeba znaleźć przyczynę problemu, tylko nie zawsze jest to proste. Czy swędząca skóra głowy powinna cię niepokoić? Co najczęściej kryje się za tym objawem? Sprawdzamy.

Co oznacza swędzenie skóry głowy?

Swędzenie skóry głowy to częsta przypadłość, która może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wywołana jest niewłaściwą higieną oraz pielęgnacją. Użycie podrażniających kosmetyków oraz produktów do stylizacji, farbowanie włosów lub zbyt rzadkie mycie mogą sprawić, że skóra na naszej głowie stanie się przesuszona i podrażniona. Jeśli jednak swędzenie to tylko jeden z objawów, problem może być poważniejszy.

Bardzo często swędzenie głowy powiązane jest z łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry oraz atopowym zapaleniem skóry

Reklama

Na kondycję skóry głowy mogą wpływać różnego rodzaju grzyby, bakterie oraz alergeny. Świąd to niejedyny objaw. Często można również zauważyć zaczerwienie, szybsze przetłuszczanie się skóry głowy oraz łuszczenie naskórka. W przypadku nawracających objawów warto udać się do dermatologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie.

Krostki i strupki na skórze głowy - skąd się biorą?

Swędzenie skóry towarzyszy nierzadko zmianom takim jak krostki oraz pryszcze. Niepokój budzą też pojawiające się strupki. Co mogą oznaczać?

Całkiem częstą przypadłością jest trądzik na skórze głowy. Pacjenci, którzy się z nim zmagają, narzekają również na nadmierne przetłuszczanie się włosów oraz łupież tłusty.

Trądzik na skórze głowy powstaje w wyniku tego samego procesu, co ten na twarzy. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych, nieodpowiednie kosmetyki oraz zanieczyszczenia sprawiają, że pory skóry zostają zatkane i tworzy się w nich stan zapalny.

Trądzik może być również objawem niezdrowego trybu życia, stresu, braku równowagi hormonalnej, a nawet zbyt rzadkiego mycia głowy. 

Aby pozbyć się problemu, warto zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację oraz specjalistyczne środki do leczenia trądziku (odpowiednie dobierze specjalista). Można je stosować nie tylko na twarz, ale również na skórę głowy. Pomóc mogą także szampony przeciwłupieżowe, które zawierają ketokonazol lub cyklopiroksynę. Uważaj na środki, które zawierają nadtlenek benzoilu - może on rozjaśniać włosy. 

W niektórych przypadkach krostki i strupki mogą być również objawem zapalenia mieszków włosowych. Najczęściej spowodowane jest ono przez bakterie, a objawia się piekącymi, swędzącymi pęcherzykami, które wypełnione są żółtym płynem. Jeśli zauważysz objawy choroby, jak najszybciej zwróć się do dermatologa. Konieczne będzie przyjęcie antybiotyku.

Czy swędząca skóra głowy może oznaczać nowotwór?

Jak już wspomnieliśmy, swędzenie skóry głowy może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze jest ono oznaką poważnej choroby. W niektórych przypadkach może jednak pomóc nam zdiagnozować poważniejszy problem. 

Gdy zauważymy na skórze zmianę, która nagle się pojawiła, zmieniła swój kształt, która krwawi lub swędzi - może to być objawy raka skory. Na odkrytych częściach ciała (głowa, szyja) rośnie przede wszystkim rak podstawnokomórkowy. 

Swędzeniem, niekoniecznie skóry głowy, może objawiać się chłoniak czy czerwienica prawdziwa (jej typowym objawem jest świąd skóry, który nasila się zwłaszcza po gorącej kąpieli). Świąd jest również częstym skutkiem ubocznym leczenia nowotworu.

Swędzenie skóry głowy może być też oznaką innych chorób. Na przykład osoby z niedoczynnością tarczycy cierpią często z powodu suchej skóry głowy, która może swędzieć i mieć tendencję do łuszczenia się.

Jak poradzić sobie ze swędzeniem skóry głowy?

Aby poradzić sobie ze świądem, należy zlikwidować jego przyczynę. W przypadku złej pielęgnacji oraz przesuszonej skóry głowy jest to bardzo proste. Wystarczy zainwestować w produkty o delikatnym i nawilżającym działaniu. Jeśli przyczyną świądu jest zbyt szybkie przetłuszczanie się skóry, używaj kosmetyków, które pomogą uregulować produkcję sebum. W wielu przypadkach pomóc może również użycie peelingu enzymatycznego na skórę głowy.

Jeśli uczucie swędzenia nie znika, a domowe i drogeryjne kosmetyki nie pomagają, warto udać się do dermatologa, który zidentyfikuje problem i wprowadzi specjalistyczne leczenie. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli swędzeniu towarzyszą inne niepokojące objawy. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Niegroźna zmiana, która może niepokoić. Czy cystę podskórną można wycisnąć?

Żerują w nocy, żywiąc się krwią człowieka. Jak nie przywieźć ich z wakacji?

Domowe sposoby na leczenie łupieżu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL