Niegroźna zmiana, która może niepokoić. Czy cystę podskórną można wycisnąć?
Zauważyłeś na swoim ciele niewielką zmianę, która rośnie powoli i nie wiąże się z bólem? To może być cysta podskórna. Chociaż większość z nich nie jest groźna, są nieestetyczne i pacjenci często szukają sposobów na to jak się ich pozbyć. Czym jest? Jakie są jej objawy? Czy cysta to to samo co torbiel i guz? Jak się ją leczy? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące cysty podskórnej.
Cysta (torbiel) podskórna jest niewielką, wyraźnie odgraniczoną zmianą występującą pod skórą, która przybiera postać guzka wypełnionego treścią. Za główną przyczynę jej powstawania, uważa się zrogowacenia mieszka włosowego lub uszkodzenie skóry, prowadzące do zatkania gruczołów łojowych. Do naruszenia ciągłości naskórka może dojść na skutek drobnego urazu: ukłucia igłą, a nawet zadrapania paznokciem.
Torbiele naskórkowe występują zwykle u osób młodych, częściej u mężczyzn. Do najistotniejszych czynników ryzyka, zwiększających prawdopodobieństwo pojawienia się zmiany, zalicza się: skłonności genetyczne, zaburzenia hormonalne i zaniedbania higieniczne.
Niewielkie cysty powstające w trudnodostępnych miejscach na ciele mogą nie wiązać się z występowaniem jakichkolwiek objawów, co sprawia, że przez długi czas pozostają niezauważone. Tkliwość lub ból pojawia się, gdy rozwinie się stan zapalny. Dodatkowo do dolegliwości dołączają wówczas obrzęk oraz miejscowe zaczerwienienie i ucieplenie skóry. Zdarza się, że dochodzi wtedy do przebicia się torbieli i wydostania się jej zawartości na zewnątrz.
Torbiele naskórkowe mają charakter łagodny, dlatego nie należy obawiać się, że niosą zagrożenie dla zdrowia - przeistoczenie się torbieli naskórkowej w nowotwór obserwuje się bardzo rzadko. Nieprzyjemne objawy pojawiają się w efekcie nadkażenia i rozwoju stanu zapalnego, znaczna część pacjentów właśnie wtedy zaczyna szukać pomocy. Z lekarzem należy skonsultować się, gdy cysta zaczyna boleć lub powiększa się w szybkim tempie. W pierwszej kolejności można odwiedzić lekarza rodzinnego, a ten jeśli uzna to za konieczne, może wypisać skierowanie do chirurga, który podczas drobnego zabiegu usunie cystę podskórną. Specjalistą zajmującym się cystami jest również dermatolog.
Torbiele, definiowane są jako przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Są zatem tym samym co cysty, chociaż kojarzą się odmiennie. Określenia cysta w języku potocznym używa się częściej w odniesieniu do zmian widocznych gołym okiem na powierzchni skóry. Z kolei hasło ,,torbiel" większości ludzi przywodzi na myśl twór o kształcie zbliżonym do kuli, ukryty w pobliżu narządów wewnętrznych (np. torbiel jajnikowa). Natomiast guz, czyli nieprawidłowa tkanka , która charakteryzuje się nadmiernym rozrostem oraz niepodporządkowaniem względem prawidłowym funkcjom organizmu, jest pojęciem zarezerwowanym raczej dla zmian złośliwych, co nie oznacza, że nie istnieją również guzy łagodne. W terminologii medycznej nie łatwo się zorientować, szczególnie jeśli nie ma się nic wspólnego z medycyną - jeśli podczas wizyty u specjalisty, cokolwiek z tego co mówi wyda ci się niezrozumiałe, nie bój się zadawać pytań.
Cysty podskórne rozwijają się najczęściej na twarzy, karku oraz skórze głowy. Zwłaszcza te zlokalizowane na twarzy, mogą powodować dyskomfort estetyczny u pacjenta i budzić chęć ich usunięcia. Wiele osób, zanim uda się do lekarza, szuka w internecie alternatywnych sposobów na pozbycie się dręczącego ich problemu. Należy jednak zachować ostrożność, niektóre z nich nie dość, że nie poprawią sytuacji, to mogą jeszcze doprowadzić do zaostrzenia objawów.
Najbardziej odpowiedzialnym postępowaniem jest zgłoszenie się do chirurga, który nacina zmianę za pomocą małego skalpela, lub wycina ją w całości - usunięcie torbieli łojowej minimalizuje ryzyko nawrotu choroby. Najczęściej wystarcza jeden zabieg, zakończony założeniem szwów i antybiotykoterapią, po to by nie doszło do ogólnoustrojowego zakażenia. Wycinek torbieli poddawany jest też badaniu histopatologicznemu. Po usunięciu cysty należy przez kilka tygodni unikać słońca i basenu. Gdy torbiele naskórkowe występują w nietypowych miejscach, można rozważyć laseroterapię.
Niektóre torbiele można likwidować poprzez ich nakłucie oraz wyciśnięcie, jednak większość przypadków wymaga interwencji chirurgicznej. Nie każda cysta podskórna, może być bowiem samodzielnie usunięta.
W przypadku osób o tendencjach do powstawania zmian skórnych ważne jest zapobieganie zaczopowaniu ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych. W tym celu warto stosować peelingi, maści i kremy regulujące wydzielanie sebum. Do sprawdzonych domowych sposobów przydatnych w walce z torbielami naskórkowymi należy stosowanie ciepłych okładów z naparu skrzypu polnego, który poprawia pracę gruczołów.
CZYTAJ TAKŻE: